Diyarbakır'ın Merkez Yenişehir İlçesi’ne bağlı Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan Seyrantepe ilkokulu ve ortaokulunun yıkılması sonrası nedeniyle öğrenciler mağdur oldu. Buradaki ilkokul öğrencileri yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan Şilbe Mahallesi'ndeki Yolaltı İlkokulu'na, ortaokul öğrencileri ise bir kilometre uzaklıktaki Batıkent'te bulunan Güner Ekinci İmam Hatip Ortaokulu'na gitmek zorunda kalıyor. Duruma tepki gösteren öğrenci velileri, Silvan yolunu bir süreliğine trafiğe kapattı. 

 BİR SINIFTA 60 KİŞİ

 Velilerden Fatma Atalay, 4 çocuğunun olduğunu aktararak, “2 yıldır okulumuz yıkılmış ve okulumuzu yapmıyorlar. Maddi durumumuz yok. Okul istiyoruz. Öğrencilerin bir kısmı Yolaltı’na diğerlerini de Batıkent’e göndermişler misafir olarak. Yani 3 sınıfı bir sınıfa sığdıracaklar. Zaten hastalık var. O çocuklar iç içe girince ne olacak? Eskiden 30 kişiyken şuan 60 kişi olacak. Eğitim hakkımızı istiyoruz. Tek isteğimiz çocuklarımıza bir okul yapılması. Bu yolu kapattık, yarın da diğer caddeyi kapatacağız ve bir daha açmayacağız” diye konuştu.

 SERVİS ÜCRETLERİNE TEPKİ

 3 çocuk annesi Ayla Akgül ise, "Eşim cezaevinde ve çocuklarımı okutamıyorum. Bizim okulu da yıktılar. Çocukları başka okula yönlendirdiler. Servisler ücretli. 3 öğrencim var hiçbirinin servisini karşılayamıyorum. Şuan çocuklarımı okula gönderemedim, eğitimlerinden kalıyorlar. Okul ve ücretsiz servis istiyoruz. Yetkililer bir çözüm bulsun” çağrısı yaptı.

 Maddi durumlarının kötü olduğunu belirten bir diğer veli Fatma Çetin de, “Eşim hasta, ben tek çalışıyorum. 3 çocuğum var ve 3’ü de okula gidiyor. Bu kadar yolu yürüyerek gidiyorlar. Tedirgin oluyoruz. Çocuklarım okul için ağlıyor. Burada herkes kirada, maddi durumları kötü. Paramız yok besleme çantası alalım çocuklara. Biz okulun yapılmasını istiyoruz” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol