‘POSTA EMEKÇİLERİ KÖLE GİBİ ÇALIŞTIRILIYOR’

Haber Güneş Ocağa

Güneydoğu Ekspres Diyarbakır - Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen) Diyarbakır Şubesi, PTT’ye ait Posta İşletme Merkezleri’ndeki personel yetersizliği ve mobbing uygulaması iddiasına ilişkin Posta İşletme ve Dağıtım Şubesi önünde basın açıklaması yaptı.

Postane çalışanlarının katıldığı açıklamada, “Köle değil emekçiyiz!”, “PTT’nin personel politikası iş barışını bozmaktadır” yazılı pankartlar açıldı. Açıklamada konuşan Haber-Sen Şube Sekreteri Sabri Gündüz, 2013 yılında PTT’nin anonim şirkete dönüştürüldüğü süreci hatırlattı.

 ‘Emekçiler mekanik cisim haline geldi’

 Basın açıklaması metnini okuyan Haber-Sen Örgütlenme Sekreteri Mehmet Yılmaz ise, PTT’nin anonim şirket haline gelmesi nedeniyle siyasi müdahalelere açık hale geldiğini öne sürdü. PTT’nin vatandaşa hizmet anlayışından uzaklaşıp kar hırsıyla önüne gelen firmayla anlaşma yapıp iş yükünü PTT emekçisinin sırtına yüklediğini iddia eden Yılmaz, emekçileri adeta bir mekanik cisim olarak görme anlayışının söz konusu olduğunu kaydetti.

 ‘Karşı karşıya getiriliyor’

 Bu anlayış neticesinde PTT emekçilerinin, bulundukları gişelerde ve dağıtım alanlarında vatandaş ile karşı karşıya geldiğini, sözlü ve fiziki şiddete maruz kaldığını ve can güvenliklerinin tehlikeye girdiğini öne süren Yılmaz, açıklamanın devamında “Alnının akıyla çalışan, asırlık kurumumuzun yüz akı olan posta emekçileri, 21. yüzyılda adeta bir köle gibi çalışmakta, emekçiler ile vatandaş karşı karşıya getirilmektedir. Bu hale getiren yöneticiler de yaptıklarından utanmalıdırlar” ifadelerini kullandı.

 ‘Sorunlar nedeni personel yetersizliği’

 Diyarbakır’da yaşanan olumsuzlukların ana sebebinin uzun süredir personel alımının yapılmaması olduğunu belirten Yılmaz, “PTT’de iş çığırından çıkmıştır. Her defasında dediğimiz gibi kuruma acil olarak personel alınmalı. Liyakatin geçerli olduğu bir anlayışın hakim olması gerekirken, birbiri ile çelişen yöneticiler, PTT ana omurgasını oluşturan emekçilerin sorunlarını görmezden gelmektedir” dedi.

 Yılmaz, Türk Telekom sürecinde öngörülen sürecinin aynısının yaşanmakta olduğunu belirterek, kurum emekçilerine PTT’ye sahip çıkmaya çağırdı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol