banner9

Sur sokaklarına kadın eli değidi

Haber Nermin Zengin

Güneydoğu Ekspres - Diyarbakır’ın merkez Sur İlçe Belediyesi ve Iva Kültür ve Organizasyon Şirketi ortaklığında,  ilçenin duvarlarını renklendirmek için grafiti çalışması yapıldı. Bu ortak çalışmada Sur’un tarihi sokaklarına kadın ressamlar tarafından, toplumsal cinsiyet farkındalığını yaratmak için Dengbêj Fatma İsa ve Şahmeran figürleri resmedildi.

Sur Belediyesi desteği ile gerçekleşen projede, Dengbêj Evi Sokağı, Laleş Sanat Merkezi ve Duçem Sokak duvarları kadın ressamlar tarafından boyandı. Büyük bir emek ile çalışan kadınlar sokaklara Şahmeran ve dengbêj Fatma İsa’nın figürlerini resmettiler.

Iva Kültür Merkezi’ne bağlı çalışan kadın ressamlar Sur Belediyesi ile yapmış oldukları bu projede amaçlarının toplumsal cinsiyet farkındalığını yaratmak olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Bizler Sur duvarlarına kadın figürlerini resmettik. Bir çalışmamız Şahmerandı, Şahmeran Efsanesi bu bölgede en bilindik efsaneydi ve sonrada ise daha önce tahrip olmuş şahmeran resmini tekrardan tasarladık ve yeniledik. Başka bir sokağımızın duvarına da Dengbêj Fatma İsa resmettik. Kürtler için dengbêjliğin ne kadar önemli olduğunu ve denbêjliğe kutsal bakıldığını biliyoruz. Biz kadınlarda buradan yola çıkarak hem kültürümüze hem de kadın dengbêjliğin önemine vurgu yaptık. Buna benzer çalışmalarımızı da sürdüreceğiz” dedi.

Sur’un tarihini koruyoruz

Bu çalışmada amaçlarının Sur’u daha güzelleştirmek olduğunu vurgulayan Belediye Eşbaşkanı Filiz Buluttekin de, “Sur’un tarihini koruyarak ve kültürel yapısına uygun kadın figürler resmedildi. Şimdilik belirlenen birkaç sokakta çalışma yapıldı ama daha sonra bu çalışmalar devam edecektir. Sokaklarımız kadınlar güzelleştirdi ve güzelleştirmeye devam edecekler. Onlara da teşekkür ederiz “dedi.

Sur sokaklarına resmedilen figürler vatandaşlar tarafından da ilgi ile karşılandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol