Tahir Elçi Cinayetini AYM’ye Taşıyacaklar

Haber Bekir Güneş

Güneydogu Ekspres - Diyarbakır Barosu, öldürülen başkanları Tahir Elçi'nin faillerinin bulunması ve yargı önüne çıkarılması için her hafta Diyarbakır Adliyesi önünde gerçekleştirdiği “Tahir Elçi İnsan Hakları Kürsüsü” etkinliğinin 213'üncüsünü gerçekleştirdi.

Birçok avukatın katıldığı etkinlikte konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, Elçi cinayeti ile ilgili bir gelişmenin olmadığını ifade ederek, yargı makamlarının soruşturmayı sonuçlandırılması gerektiğini belirtti. Aydın, cinayetle ilgili netice alınmadığı taktirde Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını söyledi. 

 ‘Gülistan doku mutlak suretle bulunmalı’

 “Tahir Elçi İnsan Hakları Kürsüsü”nün 213'inci haftasında, Tunceli’de 5 Ocak’ta kaybolan ve hala bulunamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun akıbetini soruldu.

Gülistan Doku’nun 28 gündür kendisinden haber alınmadığını hatırlatan Aydın, yetkililere çağrıda bulundu. Diyarbakır Borusu kadın merkezinin de içinde bulunduğu Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı’nın yetkilerle görüşme raporlarını incelediklerini belirten Aydın, “Görüşme raporunu daha önce kamuoyu ile paylaşmıştık. Orda bazı cevapsız sorular var. Maddi gerçeğe ulaşmak için eksik bırakılan bazı soruşturma usulleri var. Eksiklerin giderilmesini talep ediyoruz. Gülistan Doku mutlak suretle bulunması lazım” diye belirtti.

 ‘Soruşturmada ciddi eksiklikler var’

 Soruşturma dosyasında intihar üzerinde durulduğuna dikkat çeken Aydın, yaşamına son verilmiş ihtimali üzerine durulmadığını söyledi.

Aydın, “Eğer intihar etmişse ya da başka bir şekilde yaşamına son verilmişse, bir cinayete kurban gitmişse ki, bunlar bizim açımızdan hepsi bir ihtimal olarak masa da duruyor. Bütün bu ihtimallerin araştırılması lazım. Şu anda Tunceli Cumhuriyet Savcısı daha çok intihar meselesi üzerinde odaklanmış durumda. Buna ilişkin çok fazla veri ve emareler olmamasına rağmen soruşturmanın bu yöne odaklanmış olması bizim açımızdan ciddi bir problem ve eksiklik. Dolasıyla diğer ihtimallerin de ciddi suretle dikkate alınması ve soruşturmanın bu yönüyle de yürütülmesi lazım. Doku’nun erkek arkadaşı olduğu belirtilen şahsın telefonuna, bilgisayarlarına dahi el konulmadı. Ciddi bir soruşturma eksiği var. Bu eksikliklerin tamamlanması lazım. Buradan bir kere daha soruyoruz Gülistan Dokuya ne oldu ve nerede?” diye sordu. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol