TCDD geri adım attı, tartışmalı duvar inşaatı durdu

Fuat Bulut / Özel Haber

Güneydoğu Ekspres Diyarbakır  - Malatya’da bulunan Devlet Demir Yolları 5. Bölge Müdürlüğü’nün 2020/184956 ihale kayıt numarası ile Diyarbakır’ın içinden geçen 12 kilometrelik demiryolu güzergahına örülmeye başlanan duvarla ilgili gelişme yaşandı.

Mimarlar Odası ile TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, yürütmenin durdurulması için Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurmuş, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı da “Berlin Duvarı”na benzetilen ihata duvarı ile ilgili Ulaştırma Bakanlığı’na “kamu ve toplum yararı yok, ihaleyi derhal durdurun” çağrısı yapmıştı.

TCDD Müdürü: Çalışmayı fiilen durdurduk

Bu gelişmelerden sonra Ulaştırma Bakanlığı, projeyi durdurdu. Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan TCDD Diyarbakır Yol Müdürü Ramazan Yurtseven, “Projenin durdurulduğuna bakanlığımızdan resmi bir yazı henüz bize gelmedi. Ancak tartışmalardan sonra zaten çalışmayı fiilen durdurduk” dedi.

STK’lar neden karşı çıkmıştı?

Vatandaşlar sosyal medyadan tepkilerini “#Diyarbakıraduvaristemiyouz” adıyla açtıkları tag ile dile getirirken, üç gün önce açıklama 21 Sivil Toplum Kuruluşu, projenin kamu ve toplum yararı taşımadığını dile getirmişti.

STK’ların açıklamasında, "Bu projenin Diyarbakır halkına hiçbir fayda sağlamayacağını ve halkın yaşam kalitesine olumsuz yönde etki yapacağını düşünmekteyiz. Projenin bilimsel ve teknik yeterlilikten, toplumcu olmaktan ve kamu yararından bu kadar uzak düzenlenmesi bizleri rahatsız etmektedir" ifadesine yer verilmişti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol