Toplu taşıma esnafını rahatlatacak protokol imzalandı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Diyarbakır Ticaret Odası (DTSO), Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) arasında çeşitli isimler altında alınan hizmet bedellerini birleştirilerek indirim yapıldığı protokol imzalandı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, belediye mevzuatı çerçevesinde şehir içi, çevre il ve ilçelere yolcu taşımacılığı yapan esnaftan tahsil ettiği ücretlerin yeniden düzenlemesiyle ilgili Vali Münir Karaloğlu’nun talimatlarıyla düzenleme yaptı.

Tarafların davalı durumlarının ortadan kaldırılması için Büyükşehir Belediyesi, salgın şartlarında esnafa destek olmak amacıyla 2020 yılında alınacak olan ücretlere zam yapmadı, mevcut tarifelerde %50 indirim sağladı ve 2021 yılının 2. dönem için alınan ücretin yarısını iade etmeyi taahhüt ettiği protokolü hazırladı. Böylece alınan hizmet bedellerinden yapılan indirim yüzde 70’lere vardı.

Toplu taşıma esnafını rahatlatacak olan protokol, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayhan Kardan, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, Servisçiler Odası Başkanı Mahmut Kaya ve Şoförler Odası Başkanı Sıtkı Erge’nin katılımıyla Genel Sekreterlik makamında imzalandı.

“Belli bir mutabakata varacak şekilde protokol hazırlandı”

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayhan Kardan, imzalanan protokolün hayırlı olması temennisinde bulundu.

Toplu taşıma ve ticari taksi işleten esnafının daha önce değişik adlar altında belediyeye ödediği ücretler nedeniyle mahkemelik olduklarının anlatan Kardan, şöyle konuştu:

“Esnaflarımızın idaremize başvurması ve konunun sayın valimize arz edilmesi üzerine sayın valimizin ‘İlgili meslek kuruluşları ile görüşün ve bu sorunu derhal çözün’ talimatları doğrultusunda arkadaşlarımız odalarımızın kıymetli üyeleri ile birlikte çalıştı. Belli bir mutabakata varacak şekilde protokol hazırlandı. Odalarımızın da onayını aldıktan sonra bugün protokol imza töreni için bir araya geldik. İmzalanan protokol esnafımız ve şehrimiz için hayırlı uğurlu olsun.”

“Duyarlılık gösteren sayın valimize teşekkür ediyorum”

DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, tahsil edilen ücretlerle ilgili yıllardır toplu taşıma esnafının ciddi mağduriyetler yaşadığını ifade etti.

Ebedinoğlu, “Sonuç alamadığımız için birçok esnafımız mahkeme yolunda başvurmak zorunda kaldı. Burada hem sayın valimizle hem de belediyemizin idaresi ile görüştükten sonra yapmış oldukları çalışma neticesinde bu tarihten sonra alınacakları ücretler de %50’lik bir indirim söz konusu oldu. Ben bu konuda hem duyarlılık gösteren Sayın Valimize hem genel sekreterimiz ve ilgili çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Esnaf ve sanatkarlarımıza hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

“Bu önemli ve örnek olacak bir anlaşma”

DTSO Başkanı Mehmet Kaya ise kentte yaşayanların kurumlarla davalık olmasının doğru olmadığını ve bir uzlaşma yaratılması gerektiğini belirtti.

Duyarlılığı için Vali Karaloğlu ve Genel Sekreter Kardan’a teşekkür eden Kaya, şunları dile getirdi:

“Bu önemli ve örnek olacak bir anlaşma. Önemli olan konunun uzlaşma ile sonuçlandırılması. Bu konuda ben belediyeye karşı dava açmış olan hak sahiplerinin de bu konuda sağduyu göstererek davalarından vazgeçmesinin de doğru olduğuna inanıyorum.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol