‘Türkiye’de kadın girişimciliği yüzde 13’

Diyarbakır İş Kadınları Derneği (DİKAD) tarafından düzenlenen ve kadın girişimciliği konusunda güncel konuların ulusal ve bölgesel olarak ele alındığı “Diyarbakır Kadın Girişimciliği” çalıştayı, Gazeteci-Yazar Özlem Gürses moderasyonunda konuk konuşmacı Şef ve sosyal girişimci Ebru Baybara Demir ile araştırmacı Reha Ruhavioğlu katılımıyla gerçekleşti.

İki oturumdan oluşan çalıştayın açılış konuşmasını yapan DİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Reyhan Aktar, Türkiye’de kadın girişimciliğin yüzde 13 olduğunu, girişimcilerin sadece yüzde 20’nin kadın olduğunu, orta gelir düzeyinin altında olan Diyarbakır için bu oranların yarı yarıya düştüğünü ifade etti. Aktar, "Sürdürülebilir bir ekonomi için, gelişmiş ülke standartlarının çok altındayız. Bölgenin kadın ve genç nüfus yoğunluğunun avantaja dönüşebilmesi için, bu gücün ekonomiye katılımı şart. Orta gelir düzeyinin altında olan Diyarbakır ili için, ekonomik kalkınma modeli, kadının ekonomiye güçlü katılımı olmadan sağlanamaz. Değerli kadın girişimciler, tüm bu hedefleri gerçekleştirmek için, Diyarbakır’da kadın girişimciliğini güçlendirmek adına düzenlediğimiz çalıştayımızın birinci kısmında, Pandemi Öncesi ve Sonrası; Kadın Girişimcilerin Ekonomi, Finans, Pazar Sorunları ve Çözüm Önerileri değerlendirilip, ikinci kısımda da, Bölgesel Eşitsizliğin Kadın Girişimciliğine Etkileri ve Çözüm Önerileri’ni ele aldık. Çalıştay süresince programa katılan kadın girişimciler ile paylaştığımız iki mobil anketle de, derinlemesine yaptığımız görüşmeleri zenginleştirecek olan veri setlerini oluşturacağız. Bu çalıştaydan elde edilecek olan verileri ve sonuç raporunu Kasım ayı içinde kamuoyu ile paylaşmayı hedefliyoruz. Duyuru yaptığımız günden bu yana merkezden ve çevre ilçelerden kadın girişimcilerimizin ilgisini görmek, çalıştayın sonucu açısından hepimizi oldukça heyecanlandırdı” dedi.

Şef ve sosyal girişimci Ebru Baybara Demir de çalıştay'da katılımcılarla başarı hikayesini ve hayata geçirdikleri projelerini anlatan bir konuşma yaptı.

2018 yılında DİKAD tarafından gerçekleştirilen Ekonomi ve Kadın Zirvesi’ne de katılan Araştırmacı Reha Ruhavioğlu ise “Hem pandemi öncesinde hem de pandemi sürecinde DİKAD Başkanı Reyhan Aktar ile kadın girişimciliği özelinde farklı çalışmalarda bulunduk. Bütün bu çalışmalarda gördüğümüz ortak resim şu; işgücüne ve istihdama katılmada çeşitli dezavantajlara sahip kadınlar, pandeminin getirdiği olumsuzluklardan da daha kötü etkilendiler. O halde kadınların işgücüne, istihdama katılması için pandemi öncesi zaten yetersiz olan politikaların, pandemide ortaya çıkan eşitsizliği de giderecek biçimde düzenlenip değişmesi gerekiyor” dedi.

Çalıştayın moderasyonunu üstlenen Gazeteci-Yazar Özlem Gürses, tüm “yapamazsın” diyenlere inat başarmanın gücünü şu sözleriyle ifade etti; “Hayatın mucizesi yaşıyor olmak değil, bir ömrün içine sınırsız seçenekler gizlenmiş olmasıdır… Ve kendini gerçekleştirmek, en temel insan hakkıdır. Başkalarınınkini değil, kendi hayatınızı seçin. Bittiğinde “keşke” dememek için…” dedi.

İlk oturumda “Pandemi Öncesi ve Sonrası; Kadın Girişimcilerin Ekonomi, Finans, Pazar Sorunları ve Çözüm Önerileri”nin değerlendirildiği çalıştayın ikinci kısmında, “Bölgesel Eşitsizliğin Kadın Girişimciliğine Etkileri ve Çözüm Önerileri” ele alındı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol