Vakalar Artıyor, Tehdit Büyüyor

Haber İhsan Yılmaz

Güneydoğu Ekspres Diyarbakır - Yeni tip koronavirüs (Covid-19), Salgın vakalarında artış yaşanan yerlerden biri olan Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde, günlük 100 test yapılırken, son bir ayda 900 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı. Silvan'da 3 bina ise karantinaya alındı.

Koronavirüs (Kovid-19) salgını vakalarında artış yaşanan ilçelerden biri olan Silvan'da son 1 ayda 900 kişinin testi pozitif çıkarken, 15 kişi Dr. Yusuf Azizoğlu Silvan Devlet Hastanesi’nde tedavi altına bulunuyor. Silvan’daki Güven 2, Güven 3 ile İkiz Kule'nin A blok binaları karantina altına alındı.

VAKA VAR SIRANIZI BEKLEYİN

Silvan İlçesi’nde yapılan bir nişan törenine katılan 15 kişinin testi pozitif çıkarken,  Mecit Mahallesi’nde ikamet eden Besna Parlak (41) koronavirüs şüphesi ile gittiği Silvan Devlet Hastanesi’nde testi pozitif çıktı.

Silvan Devlet Hastanesi’ni arayıp ambulans talebinde bulunan Parlak, hastanenin, “Sırada 20 vaka var. Sıranızı bekleyin” yanıtı ile karşılaştı.

3 BİN TEST YAPILDI

1 Temmuz normalleşme sürecinin başlamasının ardından Silvan İlçesi’nde vakalar artarken, virüs tehditti de büyüyor.

Silvan ilçesinde “normalleşme” süreci öncesi olmak üzere toplam 3 bin test yapıldı ve bunlardan 900’ü pozitif çıktı. Salgın süreci boyunca yaşamını yitirenlerin sayısının ise 10’ü aştığı belirtiliyor. Yine, kamuoyundaki tepkiler üzerine son haftalarda ilçedeki test sayısı da yükseltildi. İlçede şu an ortalama 100 test yapılıyor. Söz konusu testlerden 60’a yakının pozitif çıktığı ifade ediliyor.

TEDBİRLER ALINMIYOR

Düğün, taziye ve nişan törenlerinde hiç bir tedbir alınmadığı belirtilen Silvan İlçesi’nde sağlık örgütleri temsilcileri, okulların açılacağı tarihe kadar salgının kontrol altına alınmaması durumunda daha vahim bir tablo ile karşı karşıya kalınabileceği uyarısında bulundu.

Silvan İlçesi’nde vakaların artmasının ardından Merkez Mahalle ve Kırsal mahalle muhtarları sık sık vatandaşları uyararak sosyal mesafe ve maske kurallarına uyulması yönünde uyarılarda bulunuyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol