Vali Karaloğlu, tarihsel güzellikleri seyretti

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Keçi Burcu’ndan Hevsel Bağhçeleri’nden, Kurşunlu Camii’nden On Gözlü Köprü’ye kadar birçok tarihi, kültürel ve doğal güzelliklere sahip Sur ilçesinde incelemelerde bulundu, vatandaşlarla çay içip, sohbet etti.  

Nasuh Paşa Camii’nde eda ettiği ikindi namazının ardından 10000 yıllık tarihi ile kadim şehir Diyarbakır’ın en eski yerleşim yerlerinden olan Sur’daki, imar ve ihya çalışmaları sonucu yeniden inşa edilen evleri yerinde inceleyen Vali Karaloğlu, incelemelerden sonra burada bulunan çalışanlarla şantiye alanında bir süre sohbet etti.

Sonrasında 2016 yılında tahrip edilen ve hem tarihi hem de manevi yönden önemli bir yere sahip Fatih Paşa (Kurşunlu) Camiini ziyaret eden Vali Karaloğlu, tarihi camiye verilen tahribat ve zararın fotoğraflarının yer aldığı sergiyi gezdi.

Ardından, Sur sokaklarında yapılan peyzaj çalışmalarını, Diyarbakır’ın mimarisine uygun olarak tasarlanan evleri ve düzenlemesine devam edilen Sur Millet Bahçesini de inceleyen Vali Karaloğlu sorumlulardan çalışmalar hakkında bilgi aldı. İşbaşındaki çalışanlara, çalışmalarından dolayı teşekkür etti ve kolaylıklar diledi.

İstişarede bulundu

Daha sonra Vali Karaloğlu, Keçi Burcu’na geçerek önce burçta bulunan mahzenleri gezdi ardından burca çıkarak Diyarbakır’ın tarihi ile bütünleşmiş olan doğal dokusunu, Hevsel Bahçeleri’ni ve On Gözlü Köprü’yü seyretti.

Burada, yetkililerden Diyarbakır’ın tarihi hakkında bilgiler alan Vali Karaloğlu, Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel yapısını korumak amacıyla ilerleyen süreçte neler yapılabileceği konusunda yetkililerle istişarelerde bulundu.

Keçi Burcu’ndan sonra Dicle Nehri’nin üzerinde kurulu tarihi On Gözlü Köprüyü ziyaret eden Vali Karaloğlu, köprüde bulunan ailelerle sohbet etti, çocuklara hediyeler dağıttı. Üniversiteden yeni mezun olmuş ve ailesiyle beraber On Gözlü Köprü’de bulunan bir gençle de bir süre sohbet eden Vali Karaloğlu, mezun gence geleceğe yönelik nasihatlerde bulundu ve eğitim süreci sonrasındaki yaşamında başarılar diledi.

Özellikle On Gözlü Köprü’nün etrafında bulunan çay bahçelerindeki ailelerin yanına giderek onlarla çay eşliğinde samimi bir sohbet gerçekleştiren Vali Karaloğlu, ailelerin talep ve sorunlarını dinledi, bol bol fotoğraf çektirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol