Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu’nun başkanlığında gerçekleşen toplantıda 2 bin 761 esnafa bin 500 lira ek nakdi destek ödeneceğini ve  bu işyerlerinde çalışan 7 bin 362 kişiye erzak yardımı yapılacağını açıkladı.

Diyarbakır’daki esnafa yapılacak nakdi destek ödeneğine ilişkin toplantı gerçekleştirildi. Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu’nun başkanlığında yapılan toplantıda Diyarbakır Esnaf  ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya da hazır bulundu. Toplantıda açıklama yapan Vali Karaloğlu, Diyarbakır’daki 2 bin 761 esnafa bin 500 lira ek nakdi destek ödeneceğini açıkladı. Karaloğlu, “Diyarbakır’da koronavirüs salgını tedbirleri nedeniyle işyerleri kapalı olan, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı 2 bin 761 işletmeye Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından bin 500 Lira ek nakdi destek verilecek. Ayrıca bu işletmelerde çalışan 7 bin 503 kişiye de gıda paketi dağıtılacak” dedi.

Karaloğlu, “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız, Vefa Destek Gruplarımız,  Kızılay başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarımız,  belediyelerimiz ve iş dünyamız salgın sürecinde bir dayanışma destanı yazdılar, devletimiz kimseyi kimsesiz bırakmadı. Bu dayanışmaya katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Karaloğlu, Diyarbakır’daki ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılan yardımların da takip eden süreçte banka kartları aracılığıyla yapılacağını, bunun için 4 ilçede2 bin 700 banka kartı dağıtımının tamamlandığını, 17 ilçede bu kartların dağıtılmaya devam edeceğini bildirdi. Karaloğlu, ihtiyaç sahiplerinin alışverişlerini Diyarbakır’daki esnaftan yapmasıyla, hem ihtiyaç sahiplerine yardım hem de esnafa destek etmiş olacaklarını söyledi.  

Diyarbakır’da yüzde 70’e varan iyileşme var

Kovid yoğun bakım doluluk oranlarının yüzde 29’lara gerilediği Diyarbakır’da, salgına karşı mücadelenin büyük bir kararlılıkla sürdürüldüğünü ifade eden Münir Karaloğlu, “Neredeyse tamamen durdurduğumuz hayata yeniden başladıktan sonra, salgında yaşanan artış nedeniyle 17 Kasım itibarıyla yeni tedbirler almak zorunda kaldık.  Bu tedbirleri Sayın Cumhurbaşkanımız ilan etti. Akşam 9’dan sonra dışarı çıkmıyoruz. Cumartesi Pazar günü evdeyiz. Bazı esnaflarımızın faaliyetlerine kısıtlamalar getirdik. Bazı esnaflarımızın ise faaliyetlerini tamamen durdurmak zorunda kaldık. Bu tedbirlerin doğru tedbirler olduğunu hepimiz gördük, görüyoruz.  Diyarbakır’ımızda tüm verilerde yüzde 70’e varan iyileşme var” dedi.

Salgın sonrasına büyük hazırlık

Diyarbakır Valisi Karaloğlu,  “Salgınla mücadeleye devam ederken bir taraftan da; salgın tehdidinden kurtulacağımız günlere hazırlanıyoruz. En yakıcı sorunumuz olan işsizliğin çözümü için iş dünyamızla birlikte önemli çalışmalara imza atıyoruz. Yıllarca kapalı kalmış mermer maden ocaklarımızı açtık. Türk Telekom’un çağrı merkezini şehrimizde kurduk. 112 Çağrı Merkezimizi açtık. Organize Sanayi Bölgelerimizin sorunlarını çözdük, fabrika çarkları dönmeye başladı. Lojistik Merkezimiz plan aşamasından, proje aşamasına geçti. Mezopotamya’nın Altın Üçgeni Turizm projemizi başlattık. Yerli yabancı tur operatörleri, şehrimize yönelik tur programları hazırlamaya başladı. Surlarımızı bir cazibe merkezi yapmak üzere restorasyonlarımız ilerliyor. Diyarbakır’daki 1.150 kilometre yolu yeniliyoruz. Cuma günü Sayın Cumhurbaşkanımızın katıldığı törenle, Deve Geçidi Köprümüzü açtık. Çevre yolumuz, şehrimizi kuşatacak şekilde ilerliyor. Millet Bahçelerimiz hazırlanıyor. 2021’i Diyarbakır’da kabuklu yemiş yılı ilan ettik. Mesleki Eğitim Seferberliğini başlattık. Diyarbakır’ın umudunun dipdiri olduğunu, geleceğe güvenimizin arttığını ifade eden iki veriyi sizlerle paylaşmak istiyorum: Salgını bütün şiddetiyle yaşadığımız 2020 yılında Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın verilerine göre şehrimizde 1.028 iş yeri kapanırken 4 bin 556 iş yeri açıldı. Yani, kapananın 4 katı iş yeri işe başladı. Diyarbakır Ticaret Odamız verilerinde de aynı umut verici tabloyu görüyoruz. Odamıza kayıtlı 229 işletme kapanırken, 1.994 yeni işletme işe başladı. Yani, kapanan işletmelerin neredeyse 9 katı işletme işe başladı” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol