DİYARBAKIR - İçişleri Bakanlığı, ‘cami ve mescitlerde cemaatle ibadet edilmesi’ hakkında 81 il valiliğine genelge gönderdi.

Genelgede, yaklaşık 2 aydır kapalı olan camilerin 29 Mayıs'ta Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından alınan tedbirler kapsamında, cami ve mescitlerde sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde namaz kılınacağı, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunanlar ve 20 yaş altı vatandaşların alanlara alınmayacağı bildirildi. Sur ilçesinde bulunan tarihi Ulu Cami’de Sur Belediyesi ile Sur Müftülüğü işbirliğinde dezenfekte çalışması yapıldı.

Sur İlçe Müftüsü İsmail Fakirullah, basın mensuplarına ilçe genelindeki camilerde yapılacak çalışmaları anlattı.

"Cuma namazı avluda kılınacak"

Tüm yurtta olduğu gibi Diyarbakır’da 29 Mayıs Cuma günü camilerin ibadete açılacağını belirten Fakirullah, "Korona virüs tedbirleri kapsamında bugün camilerimiz ibadete açılacak. Bu vesile ile ilçemizde bulunan başta Ulu Cami ve diğer camilerimizde dezenfekte çalışmasına Sur Belediyesi ile birlikte başladık. Korona virüs salgını öncesi hem içeride hem dışarıda toplamda 8 bin kişi aynı anda namaz kılıyordu yarınki Cuma namazı sadece dışarıda kılınacak ve sosyal mesafe kuralları göz önünde bulundurulacağı için bin kişi civarında olacağını tahmin etmekteyiz" dedi.

"Bir saat süren cuma namazı 20 dakikada tamamlanacak"

Cuma namazının 20 dakika gibi kısa sürede tamamlanacağını da aktaran Fakirullah, "Cuma namazları genelde uzun olur yaklaşık 1 saat gibi bir sürede tamamlanır biz bugün namaz kılınma saatini 20 dakikada kısa sürede tamamlamayı amaçlıyoruz. Vatandaşlardan ricamız, saflar en az 1 buçuk metre olacak, görevli arkadaşlarımız tarafından işaretler konulacak ve o işaretli olan yerlerde namazlar kılınacak. Eğer alanlar dolmuş ise vatandaşlarımızın ısrar etmemelerini rica ediyoruz" diye konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından Sur Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler, Ulu Cami’nin avlusu ve oturulacak yerleri dezenfekte ederek ibadete hazır hale getirdi.

11 maddeye uyun

Diyarbakır Merkez Yenişehir İlçe Belediyesi temizlik ekiplerinin de ilçede bulunan tüm camilerin avlularını, halılarını, kapı, pencerelerini kolonlarını ve  giriş gibi temasın olabileceği yerlerin dezenfekte edildiğini belirten Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci, İbadete gelen vatandaşların Diyanet İşleri başkanlığının belirlemiş olduğu 11 maddeye uymalarını istedi.

Çalışmalar yoğunlaştırıldı

Beşikci, “29 Mayıs’ta tüm ülkemizde olduğu gibi Yenişehir ilçemizde de Cuma namazını vatandaşlarımızla eda edeceğiz. Bu kapsamda Belediye ekiplerimiz, koronavirüs tedbirleri kapsamında sürdürdükleri dezenfekte ve hijyen çalışmalarını yeniden ibadete açılacak camilerde yoğunlaştırmış bulunmaktadırlar.  Hep birlikte sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde gerçekleştireceğimiz Cuma namazında vatandaşlarımızın özellikle belirlen kurallara uyması gerekmektedir. Belirlenen kurallar vatandaşlarımız sağlığı  koronavirüs salgının önlenmesi içindir” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol