Diyarbakır'da polis ve zabıta ekipleri korona virüs önlemleri kapsamında denetim gerçekleştirdi. Denetimlerde kurullara uymayan iş yerlerine para cezası kesildi.

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine 'COVID-19 tedbirleri kapsamında denetimler' konulu genelge gönderdi. Genelgenin ardından tüm yurtta olduğu gibi Diyarbakır'da da polis ve zabıta ekiplerince denetim gerçekleştirildi.

Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde Büyükşehir Belediyesi ile Sur Belediyesi zabıta ekipleri ve polis ekipleri, insanların yoğun olarak bulunduğu mekanlar ile iş yerleri ve minibüs duraklarında denetim gerçekleştirdi.

Kurallara uymayanlara ceza

Yapılan denetimlerde esnaf ve vatandaşlara sosyal mesafe ve maske takma kuralları ile hijyen kuralları hatırlatılırken, kurallara uymayan bazı iş yerlerine cezai işlem uygulandı.

Diyarbakır genelinde denetimlerde ticari taksiler, pazar yerleri, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, camiler, lokanta, restoran, kafe, kahvehane, kıraathane, kafeterya, çay bahçesi, dernek lokalleri, düğün ve nikah yapılan yerler, internet kafe ve elektronik oyun yerleri, berber, kuaför, güzellik merkezi, alışveriş merkezleri, park ve piknik alanları gibi erler, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, SPA ve spor merkezleri ile sinema, tiyatro ve diğer kültürel aktivite yerleri, lunapark ve tematik parklar tek tek denetlendi.

Eş zamanlı denetim

Ülke genelinde düzenlenen eş zamanlı "Kovid-19 Tedbirleri Denetimi" Diyarbakır’ın Merkez Yenişehir İlçesi’nde gerçekleştirildi.

Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Murat Beşikci’nin kontrolünde ilçede gerçekleştirilen denetimlere ilçe emniyet müdürlüğü ekipleri ile Yenişehir zabıta ekipleri katıldı.

Yapılan denetimlerde Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından belirlenerek yayımlanan rehberlerde yer alan kurallara ve alınması gereken önlemlere ilişkin sorumlulukların yerine getirilip getirilmediği kontrol edildi.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bulaşıcı hastalık ile mücadelenin devam ettiğini belirten Başkan Beşikci, “Koronavürüs salgınına karşı ülkemiz  başarılı bir mücadele yürütmüştür. Ülke olarak çeşitli tedbirler aldık, kurallar koyduk ve uygulamaya çalıştık. Geldiğimiz noktada bu süreç ama henüz bitmiş değil. ‘Salgın bitti normal hayatımızda dönelim, herkes istediği gibi hareket etsin’ deme noktasında değiliz. İç İşleri Bakanlığımızın, Sağlık Bakanlığımızın, Bilim kurulumuzun belirlemiş olduğu kurallara mutlak süratle uymalıyız ve sosyal mesafemizi korumalıyız” dedi.

Sur’da denetim

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı da, Sur Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Sur İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri ile birlikte Sur ilçesinde maske, mesafe ve hijyen denetimi gerçekleştirdi. (İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol