DİYARBAKIR - Koronavirüs salgına karşı yerelde etkin tedbirler almak için İçişleri Bakanlığı kararnamesiyle valilikler bünyesinde kurulan Diyarbakır Valiliği Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Diyarbakır'da mezarlık ziyaretlerini yasakladığını duyurdu.

Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamada, "Diyarbakır İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından koronavirüs (Covid - 19) salgınına karşı alınan önlemler kapsamında, il genelinde özellikle perşembe günleri yoğunlaşan ve sosyal izolasyon ile sosyal mesafe kuralına uymayarak halk sağlığını riske eden mezarlık ziyaretleri yasaklanmıştır. Siz değerli vatandaşlarımızın sağlığı ve güvenliği için alınan bu kararlara uyulması büyük önem arz etmektedir" denildi.

Yasaktan habersiz olup Bağlar ilçesi Yeniköy Asri Mezarlığında ziyarette bulunan vatandaşlar, mezarlık ziyaretinde güvenlik personeli tarafından bilgilendirilerek geri gönderildi. Kimi vatandaşlar mezarlık dışında dua okuyup ayrılırken, kimisi duvarlardan atlayıp içeri girmeye çalıştı. Polis ekipleri mezarlığa giren vatandaşları bilgilendirerek dışarı çıkardı.

Vefat eden kızının mezarında dua okumak için geldiğini kaydeden Aysel Ataklı, yasaktan haberinin olmadığını kaydetti.

Ataklı, "Haberim olsaydı gelmezdim. 7 yıldır her gün geliyordum, ziyaret ediyorum. Fatiha okuyorum, Yasin okutturup eve gidiyorum" dedi.

Mezarlık ziyaretinde bulunan vatandaşlardan Ahmet Uyanık ise mezarlık ziyaretinin yasaklandığından haberlerinin olmadığını ifade ederek dışarıdan dua okuyup bölgeden ayrıldı.

Diyarbakır Valiliği Umumi Hıfzıssıhha Kurulu ayrıca, şehir içi ulaşımda da yeni kurallar getirdi. Alınan tedbirler kapsamında, ulaşımda ayakta yolcu alınması yasaklandı. Her koltukta birer yolcuk üzere çapraz oturma düzeniyle yolcu taşınması kuralı getirdi. (İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol