‘YAPAY ZEKA’ SEMİNERİ

Haber Celal Kuzu

Güneydoğu Ekspres Diyarbakır - Mimar Mühendisler Grubu (MMG) Diyarbakır Şubesi tarafından “Yapay Zeka ve Gelecek” semineri düzenlendi. Seminer büyük bir ilgi gördü.

Mimar ve Mühendisler Grubu Diyarbakır şubesi seminer salonunda gerçekleştirilen ’’Biz bize Konuşmalar’’ etkinliğine “Yapay Zeka ve Gelecek” konulu semineri Fırat Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu  verdi.

Seminere Dicle Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mehmet Akın,  Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mikdat Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Diyarbakır İl Müdürü Hayrettin Bahçivancı, MTA Bölge Müdür Yardımcısı Süleyman Yoldaş, Temsan İşletme Müdürü Şeyhmus Deveci ve birçok mimar ve mühendis katıldı.  Mimar ve Mühendisler Gurubu (MMG) Diyarbakır Şube başkanı Yusuf Çelebi’nin moderatörü ile gerçekleşen seminerde önemli bilgiler verildi.

Endüstri 4.0 ve 5.0 devrimiyle bizi bekleyenler, yapay zekanın hem iş hayatı hem de sosyal hayatı üzerindeki etkileri ve robot yazılımların çalışanları gelecek beklediğini ifade eden Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu , “Yapay zekâ, bilgisayar ve yazılım sistemlerini aynı insanlar gibi düşünebilmesi, öngörebilmesi ve karar verebilmesi demektir. Ve tüm dünya bu sistem üzerine uyum sağlamak için yarışıyor. Birçok işi insan gücüne oranla daha kısa sürede bitiren robotlar da bu yapay zekâ dediğimiz sistem üzerinden çalışıyor” dedi.

“Şirketler yapay zekasız gelecek göremezler”

Türkiye’de şirketlerin çoğu yapay zekayı denediği ancak bir kısmı kullandığını ifade eden Prof. Dr. Türkoğlu “Bu durum gelişmiş ülkelerin ardında ama biz Türkiye olarak o kadar genç bir toplumuz ki biz çok hızlı bir şekilde kapatabiliriz bu açığı. Yeter ki yapay zeka konusunda neler yapılması gerektiğini bilelim. İnanın teknolojiye yatırım yapmak için tek bir öncelik var oda hız. Hep rekabetin önünde olmak, hep rekabeti yıkmak ve hız. Öyle bir gelişti ki teknoloji bir anda neredeyse 2 binli yılların başına kadar performans arttı. Daha sonra mobil çıktı ve mobil çıkınca bir çok iş yapış tarzı değişti” dedi.

“Sağlık ve hukuk yapay zekanın elinde”

Birçok alanı etkileyen Yapay zeka ile ilgili en fazla yapılan çalışmalardan birisi de hiç şüphesiz sağlık ve hukuk sektörü olduğunu ifade eden Türkoğlu, “Kimileri sağlık ile ilgili yapılan çalışmaların etik olmadığını düşünürken bazıları da hastaların sağlığına kavuşmasının önemli bir etken olacağını ifade ediyor. Sağlık mühendisleri tarafından geliştirilen Algoritma, geleneksel yöntemin yüzde 65 ile 80 arasındaki başarısına karşılık yüzde 85 oranında bir doğruluk payına sahip. Buna rağmen birçok kişi bu tür çalışmaların etik olmadığını ifade ediyor. Onlara göre hastaların bilgilerinin toplanması ilerleyen zamanlarda daha farklı problemlere neden olabilir. Hukuk alanında yapılacak algoritmayla suçluluk oranı, güncel kanunlar ileçakışmasıyla ön danışman görevi yanı avukatlık görevi görür” dedi.

Diyarbakır Mimar ve Mühendisler Grubu Şube Başkanı Yusuf Çelebi şöyle konuştu: “Öncelikle seminerimize katılım sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Bizler Diyarbakır’a neler verebiliriz sürekli bunun çalışması içindeyiz. Teknik anlamda katkı sunmak isteyen tüm teknik ve fen adamlarını derneğimizde bir çaya bekleriz” dedi.

MMG Diyarbakır Şube Başkanı Yusuf Çelebi tarafından Plaket takdimi sonrası “Yapa zeka ve gelecek” Semineri soru-cevap bölümüyle sona erdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol