Yer değişimlerine tepki gösteren PTT çalışanları; Ankara’ya Yürüyeceğiz

DİYARBAKIR - Haber-Sen, sendikanın Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu'nun Zonguldak'tan Şanlıurfa’nın  Akçakale ilçesine gönderilmesine tepki gösteren Haber-Sen Amed Şube Yürütme KuruluDiyarbakır’da açıklama yaptı. Açıklamada, “Sendikamıza, yöneticilerimize ve üyelerimize yapılan haksız hukuksuz baskıların son bulması, genel sekreterimizin sürgününün durdurulması için ülkemizin dört bir yanından Ankara’ya yürüyerek baskı ve sürgünleri protesto edeceğiz” denildi.

Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen), sendikanın Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu'nun Zonguldak'tan Şanlıurfa’nın Akçakale'ye sürgün edilmesine ilişkin Diyarbakır, İstanbul, Mersin, Ankara, Adana ve Van'da yapılan basın açıklamalarıyla protesto edildi.

Diyarbakır’da yapılan açıklamada, “PTT Emekçileri, Covid-19 Pandemisi sürecinde, yoğun bir şekilde çalışarak milyonlarca yurttaşa hizmet üretmeye devam etmektedir. Pandemi sürecinin en başında, Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası Genel Merkezimiz tarafından resmi yazı ile PTT Genel Müdürlüğü bilgilendirilmiş ve pandemi nedeniyle ortaya çıkabilecek tehlikeler hakkında uyarılar yapılmıştır. Ancak Genel Müdürlük uyarıları dikkate almamış ve gerekli adımları atmamıştır. Bunun üzerine, Genel Merkezimizin kararı ile sendikamızın örgütlü olduğu tüm illerde ve işyerlerinde yaptığımız basın açıklamaları ve eylemler sonrasında, kısmi olarak koruyucu ekipmanlar sağlanabilmiştir.Posta Emekçilerine enfeksiyon riskiyle ilgili bilgilendirmenin yapılması, gerekli ve yeterli ekipmanın sağlanması, tüm işyerlerinin ve araçların düzenli aralıklarla dezenfekte edilmesi, tüm çalışma alanlarının sosyal mesafe kurallarına göre yeniden düzenlenmesi ve tüm dağıtım süreçlerinin riski en aza indirecek biçimde yeniden tasarlanması zorunluluk iken yetersiz tedbirlerle gerek PTT çalışanlarının ve gerekse de yurttaşların sağlığı tehlikeye atılmaktadır” ifadesinde bulunuldu.

Ankara’ya yürüyeceğiz

“HABER-SEN olarak salgının başından itibaren tüm önlemlerin alınması, olumsuz çalışma koşullarının düzeltilmesi amacıyla yaptığımız basın açıklamaları ve sosyal medya çalışmaları sonrasında üyelerimiz ve yöneticilerimiz sürgün edilmişti” belirtilen açıklamada, “Sendikamızın gerçekleri dile getirmesinden rahatsız olan PTT yönetimi şimdi de Haber-SenGenel Sekreteri İbrahim Damatoğlu’nu Zonguldak’tan Şanlıurfa Akçakale’ye sürgün ederek yasalara aykırı, hukuksuz işlem yapmıştır.Sendikal hakların, sendika üye ve yöneticilerinin Anayasa, yasa ve uluslararası sözleşmelerle korunduğunu, sendika yöneticisinin görev yerinin değiştirilmesinin yasalara aykırı olduğunu çok iyi bilen PTT yönetimi genel sekreterimizi sürgün ederek sendikamızı susturma çabası içine girmiştir. Genel Sekreterimiz İbrahim Damatoğlu sendikal izinli iken sürgün yazısı tebliğ edilmek istenmiş ardından tebliğden imtina etti denilerek aceleyle ilişiği kesilmiştir. Pandemi tedbirlerini almakta yavaş hareket eden PTT yönetimi genel sekreterimizin sürgününde neden bu kadar acele etmiştir?

Önümüzdeki süreçteki gelişmelere göre,  sendikamıza, yöneticilerimize ve üyelerimize yapılan haksız hukuksuz baskıların son bulması, genel sekreterimizin sürgününün durdurulması için ülkemizin dört bir yanından Ankara’ya yürüyerek baskı ve sürgünleri protesto edeceğiz”denildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol