Yeşil Liste, Diyarbakır OSB Yönetimine aday oldu

Haber/Fuat Bulut
Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yönetimi, yeni müteşebbis heyetini belirlemek için 14 Mayıs 2022 tarihinde seçime gidecek. 268 üyenin oy kullanacağı seçimde 18 kişilik Yönetim Kurulu belirlenecek. 
Yeşil Liste adına yapılan açıklamaya göre OSB Yönetimi’nde aday olan isimler arasında Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Yönetim Kurulu Üyesi Ali İhsan Özdoğan, İsmet Gümüştakım, Aziz Sağır, Fatih Alakuş, Ali Baran, Zekai Altunhan, Hüseyin Kaya, Suat Yergin, Harun Çoban, Selahattin Aras, Kerem Cantekin, Alaaddin Çelik, Uğur Özkılıç, İsmail Tanoğlu, Bülent Yazıcıoğlu, Ferhat Çelik, Baver Sağırdağ ve Murat Maden yer alıyor. 


Açıklamada, 14 Mayıs’ta gerçekleşecek Genel Kurul’un şimdiden hayırlı olmasını dileyen Yeşil Liste, seçime ekip olarak iddialı ve kararlı bir şekilde hazırlandıklarını dile getirdi. Açıklamada, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nin 1991 yılında kurulduğu, 1996’da ise 100 hektarlık alanda altyapı inşaatına başlandığı hatırlatılarak, “Geldiğimiz noktada 4 etaptan oluşan ve 387 firmanın faaliyet gösterdiği büyük bir organize sanayi bölgesine dönüşmüştür. Organize Sanayi Bölgemizin buralara gelmesinde emeği geçen herkese Yeşil Liste olarak teşekkürü bir borç biliyoruz” denildi.
 

YENİ VİZYON KATILIMCI OLACAK
Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nin vizyonunu günün koşullarına ve değişen çevresel faktörlere göre katılımcı bir yaklaşımla yeniden belirleneceğine dikkat çekilen açıklamada, devamla şu ifadeler yer aldı: 
“Dünyadaki baş döndürücü değişime ayak uydurmanın, teknolojiyi yakından takip ederek bunu firmalarımıza entegre etmenin faklı bir bakış açısı gerektirdiğine inanıyoruz. Geleneksel yaklaşımlarla çağı yakalamamız mümkün değil. Bilgi ve öğrenme odaklı, değişime açık ve hızlı adapte olabilen hibrit hareket etme yeteneği yüksek bir organizasyona ihtiyacımız var. İşte bütün bunları yapabilmemiz, ortaya koyacağımız ilham veren bir vizyon ile mümkün olacaktır. Yeşil liste ekibi olarak buna hazırız. 

 

Ortak Akıl Platformu Kuracağız
Yeşil Liste olarak gerekli ve yeterli eğitim ve deneyimi sahip olduğumuza inanıyoruz. Sanayicilerimizin teveccühü ile OSB’mizi çok iyi yöneteceğimizden şüphe duymuyoruz. Ancak bunun tek başına yeterli olmayacağına inanan bir ekibiz. Bizim için çok değerli olan büyüklerimizden öğrenmek, onların deneyimlerini kendi deneyimlerimize eklemek vazgeçilmez bir yönetim politikamız olacaktır. Benzer şekilde pırıl pırıl ve berrak zihinli gençlerimizden de öğrenerek yolumuza devam etmek arzusu içerisindeyim. Buradan hareketle, oluşturacağımız Ortak Akıl Platformu ile OSB’mize hep beraber katkı sunacağız. 

 

Elektrik Altyapısını iyileştireceğiz 
Enerji en önemli girdilerimizden biridir. Bunun kesintisiz olması sanayici için hayati önem taşımaktadır. Enerjinin kaliteli ve kesintisiz iletimini sağlamak için Organize Sanayi Belgemizde birinci ve ikinci etaptaki enerji nakil hatlarını yer altına alacağız. Böylelikle enerji kesintilerini radikal bir şekilde düşürmüş olacağız. 


Model Fabrika Kurmak İçin Çalışmalarımıza Devam Edeceğiz
Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız ve her platformda dile getirdiğimiz Model Fabrika projesini Diyarbakır’a kazandırmak için çabalarımıza devam edeceğiz.
Bilindiği üzere ilk olarak Ankara’da hayata geçirilen, verimliliği ve teknolojik dönüşüm sürecinin hızlandırılmasını esas alan Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi(Model Fabrika) projesinin sanayimize güç katacağına inanıyoruz. Deneyimsel öğrenme teknikleri ve operasyonel mükemmelliğin öğrenilmesi ve yaygınlaştırılması için eğitim ve danışmanlık faaliyetleri içeren Model Fabrika projesi gelişmekte olan Diyarbakır için önemli bir projedir.  

 

Teknik Tekstile Geçiş İçin Çalışmalar Yapacağız
Son yıllarda tekstil alanında faaliyet gösteren sanayicilerimizin Diyarbakır’a ve yoğun ilgileri var. Bu ilgi hepimizi mutlu ediyor. İstihdama sağladıkları katkı takdire şayandır. 
Tekstil sektörünün hız kazandığı bölgemizde Teknik Tekstile geçiş için Organize Sanayi Bölgesi olarak öncülük yapacağız. Katma değeri yüksek ve ihracat odalı ürünlerin üretilmesi için çalışmalar yürüteceğiz.

 

İhracat Ofisini Sanayicilerimizin Hizmetine Açacağız
Ülkemizin ve Diyarbakır’ın ekonomik olarak büyümesi ihracat odaklı projelerle mümkün olacaktır. Bu nedenle bizlerde Yeşil Liste olarak Organize Sanayi Bölgemizde faaliyet yürüten firmalarımızın ihracat kapasitelerini ve yeteneklerini artırmak için çalışmalar yürüteceğiz. Kuracağımız ve çok dilli yayın yapan dijital bir platformla firmalarımızın yurt dışındaki Pazar payına artırmak için çaba göstereceğiz. Bunun için en az 2 kişilik bir İHRACAT EKİBİ kuracağız. 

 

Dijital OSB
Dünya hızla dijitalleşmeye devam ediyor. Bizlerinde hem firma olarak hem de kurumlar olarak bu sürece çok hızlı entegre olmamız gerekiyor. Bu kapsamda OSB’mizde sunulan tüm hizmetleri aynı platforma taşımayı ve dijital bir OSB hayata geçirmeyi kendimize önemli bir görev olarak addediyoruz.

 

OSB’de Akaryakıt İstasyonu Kuracağız
Sanayicilerimize avantajlı hizmet verebilecek ve OSB sınırları içerisinde yer alacak bir akaryakıt istasyonu kuracağız.

 

Yeşil Liste, Yeşil OSB
Çevreci politikalar günümüzün en üzerinde durulan konularından biridir. Bizlerde Yeşil Liste olarak, YEŞİL OSB sloganıyla çevreci bir yaklaşımla OSB’mizi koruyup güzelleştireceğiz. Yoğun bir ağaçlandırma ve bu ağaçları koruma çalışması yapacağız. Çevreye duyarlı bir OSB için sürekli eğitimler ve bilgilendirmeler yapacağız. Konu ile ilgili ulusal ve uluslararası standartlara karşı hassasiyetimizi koruyarak geliştireceğiz. 

 

URGE
Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen ve ülkemizin ihracat kapasitesinin artırılmasını hedefleyen Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projelerine(URGE) devam edeceğiz. Bu konuda OSB’mizdeki sektör temsilcileriyle yapacağımız istişarelerle hangi sektörde proje hazırlayacağımıza birlikte karar vereceğiz.


Üniversite Sanayi İşbirliği
Organize Sanayi Bölgemizde bilgi odaklı çalışmayı teşvik edeceğiz. Üniversitelerde üretilen bilginin fabrikalarda karşılık bulması için projeler geliştireceğiz. Nitelikli staj programlarından, teknik ve beşeri bilimlerde danışmanlık hizmetine kadar birçok konuda üniversite ile işbirliği yapacağız.

 

OSB’ye Meslek Yüksek Okulu
Üniversitemiz köklü bir geçmişe sahiptir. Geçmişten gelen bu bilgi birikimini işbirliği yaparak OSB’mizde bir Meslek Yüksekokulu kurarak taçlandırmak için yoğun bir çalışma yürüteceğiz.  OSB’mizde ihtiyaç duyduğumuz nitelikli personel ihtiyacını böyle bir proje ile önemli oranda hafifleteceğimize inanıyoruz. 

GENÇ OSB
Gençlerimiz geleceğimizdir. OSB’mizde faaliyet yürüten genç girişimcilerimiz ile genç yöneticilerden oluşan bir GENÇ OSB KURULU oluşturacağız. Gençlerin eğitimlerinden, bakış açılarından ve yeteneklerinden istifade etmek için çalışmalar yürüteceğiz.   

 

Özel İstihdam Bürosu
Çerçevesi yasalarla belirlene ve yükümlülükleri bulunan Özel İstihdam Bürosu Diyarbakır için büyük bir ihtiyaç olarak durmaktadır. Daha önce başka kurumlar tarafından denenen ancak başarıya ulaştırılamayan Özle İstihdam Bürosu projesini biz hayata geçireceğiz ve bir başarı hikayesi olarak Diyarbakırımıza armağan edeceğiz. 

 

Görünürlük Kurallarını Değiştireceğiz
Organize Sanayi Bölgesi, faaliyet yürüten tüm sanayicilerimizindir. Yönetim geçicidir ve sanayicileri temsil eder. Yeşil Liste olarak tüm mecralardaki görünürlüğümüze bu bilinçle yaklaşacağız. Kişisel bir görünümden her zaman uzak durmak, OSB’nin bütün sanayicilerin olduğunu unutmamak ve buna göre davranmak vazgeçilmek temel ilkelerimizden biri olacaktır.

 

OSB Etapları Arasında Ulaşım Sağlayacağız
OSB’miz her geçen gün büyüyor ve gelişiyor. Bu büyüme ulaşım ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Bu ihtiyacı gidermek için OSB’mizdeki etaplar arasında hizmet verecek ring araçlarını tesisi edeceğiz.

 

İşbirliği Kültürünü Geliştireceğiz
Yeşil Liste olarak ajandamızdaki en önemli notlarımızdan biri de tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği kültürünü geliştirmektir. Bu konuda OSB’nin iletişim stratejisini günün gerçeklerini ve kentimizin dokusuna göre yeniden tasarlayacağız.

 

Hibe Ve Fonları Mercek Altına Alacağız
OSB’mize değer katacağına inandığımız ulusal ve uluslararası projeleri yakından izleyeceğiz. OSB’mizin kurumsal kapasitesini artırmak ve sanayicilerimizin hareket yeteneğini güçlendirmek adına uygun fon ve hibelerden yararlanmak için yoğun gayret sarf edeceğiz.
Yapılacak seçinim Diyarbakırımıza tekrar hayırlı olmasını temenni eder. OSB’ye hizmet için yarışan tüm arkadaşlarımıza başarılar dileriz.”

Anahtar Kelimeler:
OSBYeşil ListeDiyarbakır

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol