ASPİM İl Müdürü Açar: Güzellikleri paylaşmak, eğitimle olur

 Sedat IRMAK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen ulusal düzeydeki politika ve stratejileri toplumun tüm kesimlerine yönelik olarak Diyarbakır’da uygulayan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, “Çocuklarda Yaşam Becerileri Geliştirme Atölyesi”  etkinlik kazanımları kapsamında program düzenledi.

 

Bakım ve koruma altında bulunan çocukların, oyun, etkinlik ve proje tabanlı yeni nesil eğitim- öğretim ve üretme kültürü deneyimlerini yaşatmak için düzenlenen programda konuşan Diyarbakır Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Halit Açar,  himayelerindeki çocukların, akranları arasından bir adım daha ileriye taşıyarak, sorumluluk alabilen kendisine güvenen, toplumsal kurallara uyan birer şahsiyet haline gelmelerini sağlamak için çalıştıklarını ifade etti.

 

“Gönüllü kuruluşlarla işbirliği geliştirmekteyiz”

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın belirlediği ulusal strateji ve politikalar doğrultusunda Diyarbakır’a hizmet ettiklerini aktaran Açar, “Diyarbakır Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak Sosyal ve kültürel dokudaki aşınmalara karşı aile yapısının ve değerlerinin korunarak gelecek nesillere sağlıklı biçimde aktarılmasını sağlamak, aile bütünlüğünün korunması ve aile refahının artırılmasına yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlarla işbirliği geliştirmekteyiz. Bu anlamda, başlıca temel hizmetlerimizden olan çocukların her türlü ihmal ve istismardan korunarak sağlıklı gelişimini temin etmek üzere; çocuklara yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetleri, Kadınlara karşı ayrımcılığı önlemek, kadının insan haklarını korumak ve geliştirmek, kadınların toplumsal hayatın tüm alanlarında hak, fırsat ve imkânlardan eşit biçimde yararlanmalarını sağlamaya yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetleri,  Engellilerin ve yaşlıların her türlü engel, ihmal ve dışlanmaya karşı toplumsal hayata ayrımcılığa uğramadan ve etkin biçimde katılmalarını sağlamaya yönelik engellilere ve yaşlılara yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetleri, Şehitlerimizin hatıralarının yaşatılması, şehit yakınları ile gazilerin her türlü mağduriyet ve mahrumiyetten korunması amacıyla şehit yakınları ile gazilere yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetleri ile toplumumuzun sosyal yardım ve korumaya ihtiyaç duyan kesimlerine yönelik sosyal hizmet ve sosyal yardım faaliyetlerini düzenli ve etkin biçimde yürütmeye çalışıyoruz.” dedi.

 

“Çocukların korunması, iyi yetişmelerine bağlıdır”

Çocukların, bedensel, zihinsel, ahlaki, sosyal ve duygusal gelişimleri ile kişisel güvenliklerini sağlamanın yanında, onların her bakımdan ihmal veya istismarı ya da suç mağduru olmaları ve suça sürüklenmelerine karşı da bir tutum ve mücadelenin içinde olmaya tüm gayretleri ile devam ettiklerini belirten Açar, “İnsanlığın mutluluğu ve dünyamızın güzelleşmesi, çocukların korunması, iyi yetişmelerine bağlıdır. Barış içinde yaşamak, güzellikleri paylaşmak, eğitimle olur. Bu nedenle çok okumalı, çok düşünmeli, çok üretmeliyiz.” diye konuştu.

 

“Sizlerden büyük beklentilerimiz var”

Çocukların yarınlara umutla bakması için üzerlerine düşen görev ve sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştıklarını kaydeden Açar; “Çünkü daha iyi bir geleceğin; ancak bilgili, birikimli, özgüveni yüksek, ahlaklı, vatanına ve milletine faydalı çocuklar yetiştirmekle mümkün olduğuna inanıyoruz. Sizlerden büyük beklentilerimiz var; sizlerin her zaman yanında olacağız. Sizler de kendi geleceğinize ve bu eşsiz ülkeye sahip çıkacaksınız. Başarmak için, istemek, inanmak ve çalışmak gerekir” şeklinde konuştu

 

Konuşmaların ardından uzman eğitmen Faik Koç,  kurum bakımındaki çocuklara, çocuk evlerindeki görevli öğretmenlere ve bakım elemanlarına yaşam becerilerini geliştiren etkinlikler hakkında eğitim vererek uygulamalar yaptırdı.

 

Çocuklara çeşitli beceriler kazandırılıyor

Düzenlenen program kapsamında çocuklarda; eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, iletişim ve empati, araştırma, problem çözme, karar verme, bilgi teknolojilerini kullanma, girişimcilik, gözlem, mekanı algılama, zaman ve kronolojiyi algılama ve sosyal katılım becerisini kazandırılması hedefleniyor.

 

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol