Ay: Bağımlılıklarla mücadele için bir nedenimiz var

Sedat IRMAK

DİYARBAKIR - 1-7 Mart Yeşilay Haftası tüm yurtta olduğu gibi Diyarbakır’da da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.Hafta Bisiklet turu ile başladı.

 

Bu yıl “Yeşilaycı olmak için bir nedenim var” konseptiyle 1-7 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek Yeşilay Haftası’nda Türkiye çapında etkinlikler düzenlenecek. Yeşilay’ın 99. kuruluş yıldönümünün de kutlanacağı hafta dolayısıyla Diyarbakır’da da kamuoyunun bağımlılıklara karşı farkındalığını artırmak amacıyla çeşitli etkinlikler yapılacağı öğrenildi.

 

Türkiye'nin köklü sivil toplum kuruluşlarından Yeşilay, Yeşilay Haftası dolayısıyla düzenlediği etkinliklerde, 1- 7 Mart tarihleri arasında bağımlılıklardan uzak durmak ve sağlıklı yaşam için “Bir Nedenim Var” mesajını vurgulanacağı öğrenildi.

 

Yeşilay’ın, bugüne kadar toplumla ve gençlikle kucaklaşmayı, onları her türlü zararlı alışkanlıktan ve bağımlılıktan korumayı ve kurtarmayı hedefleyen birçok faaliyete imza attığını belirten Yeşilay Diyarbakır Şube Başkanı Muhammed Ay, “Her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında kutladığımız Yeşilay Haftasını da vesile kılarak halkımızın bağımlılık konusunda farkındalık düzeyini arttırmak için Diyarbakır’da da çeşitli faaliyetler gerçekleştireceğiz. Yeşilay 99 yıldır bağımlılıklarla mücadele ediyor, toplumu ayırt etmeden önleyici, koruyucu hizmetlerini her yere ve herkese ulaştırmaya çalışıyor. Bizler de ilimizde okullar başta olmak üzere, halk eğitim merkezlerinde, gençlik ve kültür merkezlerinde yerel yönetimlerin desteğiyle önleme, bilgilendirme çalışmalarını yapıyoruz, etkinliklerimizde farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Bu yıl da “Yeşilaycı olmak için, bağımlılıklardan uzak durmak için, sağlıklı yaşamak için bir nedenim var” diyerek kutlayacağımız haftada, bağımlılıkla ve zararlı alışkanlıklarla mücadele için toplumu harekete geçirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

 

“Omuzlarımızdaki yük ağır”

 

Gönüllülük ve dayanışmaya dikkat çekmek amacıyla bu yıl Yeşilay Haftası’nda çeşitli etkinlikler yapacaklarını söyleyen Şube Başkanı Ay, “Yeşilay, bağımlılıklara karşı mücadele veren, kökleri çok derinlere inen ve bugün yeni yapraklar, meyveler vermeye çalışan bir ağaç, bir sivil toplum kuruluşudur. Bağımlılıklar sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın geleceğini tehdit ediyor. Sorumluluğumuz büyük, omuzlarımızdaki yük ağır. Geleceğimizi bağımlılıklardan korumak için her yerde zararlı alışkanlıklarla mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Bisiklet turu ile başladı

 

Öte yandan 1-7 Mart arasında kutlanan Yeşilay haftası bisiklet turu ile start alırken, Kayapınar İlçesi Mevlana Ortaokulundan beden eğitimi öğretmeni Cengiz Dündar öncülüğündeki bisiklet grubu farkındalık turunu yoğun güvenlik önlemleri altında tamamladı.

 

“Bağımlılık toplumunda meselesidir”

 

Bisiklet turu etkinliğini hakkında bilgi veren Yeşilay şube başkan yardımcısı Murat Aktay,  “Amacımız vatandaşlarımızda ve geleceğimizin mimarı olan gençlerimizde bağımlılıklarla karşı mücadele konusunda farkındalığı artırmak. Bağımlılığın sadece Yeşilay’ı ilgilendiren bir mesele olmadığını toplumun her kesimi ilgilendiren bir sorun olduğunu vurgulamak isterim. Yeşilay olarak bağımlılıkla mücadele konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarımız devam edecektir” diye ifade etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol