Çocuk hakları eğitimi

Nermin ZENGİN

Çocuklara yönelik çeşitli çalışmalar yürüten, kurslar açarak eğitimler veren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle Bilgi Evi’nde eğitim gören öğrenciler için avukatların çocuk haklarını anlattığı eğitim programı düzenledi. Bilgi Evi Toplantı Salonu’nda düzenlenen eğitimde, Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’nda görevli avukatlar, Anayasa’da ve uluslararası sözleşmelerde yer alan çocuk hakları ile ilgili bilgilendirmeler yaptı.

Çocukların anayasal haklarının anlatıldığı eğitimde, çocuk ve aile ilişkisi, anne – babaların çocuklar üzerindeki sorumlulukları, çocukların eğitim hakları, devletin çocuklara karşı yükümlülükleri konuları tek tek belirtildi. Eğitimde, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF) tarafından belirlenen ve 54 maddeden oluşan ‘Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’deki maddeleri okuyarak açıklayan avukatlar, çocukların karşılaştıkları olumsuz durumlarda nasıl davranacaklarını ve başvurabilecekleri yerleri anlattılar.

Eğitimin ardından Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Mevlit Kandili nedeniyle çocuklara lokum ve şeker dağıtarak kandillerini kutladılar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol