Diyarbakır’a KeremKe

Haber/Fuat Bulut

Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş insanları Derneği (GÜNTİAD) Başkanı Mehmet Dalkıran, CNR KONFEK-Uluslararası Konfeksiyon Makineleri Fuarı’nda yaptığı konuşmada, Diyarbakır’ın 900 binin üzerindeki genç nüfusuyla tekstil sektörü için Türkiye’nin en avantajlı illerin başında geldiğini ifade ederek, firmaları Diyarbakır’a, bölgeye yatırım yapmaları için davet etti.

FUARA 19 ÜLKEDEN 150 FİRMA KATILDI

Türkiye’nin en büyük ihtisas fuarlarından biri olan CNR KONFEK - Uluslararası Konfeksiyon Makineleri Fuarı, hazır giyim ihracatını rekora ulaştırmak için İstanbul Fuar Merkezi’nde açıldı. CNR Holding tarafından hayata geçirilen fuarda, dünya konfeksiyon makine sanayinin lider üretici firmaları en yeni ürün ve hizmetleri ile yer aldı. Fuara, Almanya, İtalya, İsviçre, Japonya, Belçika, Fransa, Çin, Tayvan, ABD, Güney Kore, Avusturya, İspanya, Çekya, Hindistan, İngiltere, Hollanda, İsveç, Danimarka ve Polonya’dan 150 firmanın 1000’e yakın markasını, 50 bin sektör alıcısıyla buluştu.

DALKIRAN: TEKNOLOJİNİNİN GELİŞİMİYLE İHRACAT ZİRVE YAPTI

Fuarda konuşan GÜNTİAD Başkanı Mehmet Dalkıran, 3-6 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan CNR Konfek- Konfeksiyon Makineleri Fuarı’nın Türkiye ekonomisinin en önemli sektörlerinden olan konfeksiyon sektörü açısından oldukça önemli olduğunu ifade etti. Tekstil sektörü teknolojinin gelişimi ile birlikte yatırımı destekleyen teşviklerle ve özellikle 2007 yılında tekstil ve hazır giyim sektörünün ihracat hacminde en yüksek noktaya ulaştığını belirten Dalkıran, “Dijital dönüşümün hızla güçlendiği günümüzde de tekstil sektörü bu değişimde öncü sektörlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Tekstil makineleri sektöründe endüstri 4.0 sürecine uyum sağlanması neticesinde üretimde verimlilik; istihdam ve sanayi üretiminde artış gözlenmiştir. Bununla birlikte, uzmanlaşmış üretimin alanları başından sonuna kadar kontrol ve yönetimi sağlayan yazılımlar, iş verimliliğini artıran siber fiziksel sistemler, 3 boyutlu yazıcılar ve tasarım cihazları ile tekstil sektöründe daha akıllı ve daha mutlu fabrikalar ve üretim tesisleri oluşturulmuştur” dedi.

DİYARBAKIR’IN AVANTAJLARINI ANLATTI

Türkiye’nin moda ve tekstil sektöründe marka bir ülke olduğunu aktaran, “Üretim kalitesiyle, tasarım hızıyla, gelişime ve değişime uyum kapasitesiyle rakip ülkelerden de farklılaşmaktadır. Bizler bu doğrultuda hem üretici olarak hem de sektör temsilcileri olarak sektörün gelişimi, istihdamın artarak daha nitelikli kılınması, ekonomik kalkınmada sektörün payının artması için sorumluluk bilinciyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. İstanbul başta olmak üzere batı illerinde artan işçilik maliyetleri ve üretime uygun mekanların azlığı teşvik politikalarının da ivmesiyle buralarda faaliyet gösteren firmalarımızı Anadolu’ya yönlendirmiştir. Bu çerçevede Diyarbakır, yaklaşık 1 milyon 700 bin civarında toplam nüfusu ve 900 binin üzerindeki genç nüfusuyla tekstil sektörü için Türkiye’nin en avantajlı illerin başında gelmektedir. Diyarbakır’da kurulan Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Türkiye’nin hazır giyim alanındaki ilk organize sanayi bölgesi niteliğindedir. Bugün itibarıyla birinci etabımız bitmiş 30 fabrikamız üretime başlamış binlerce kişi çalışıyor ikinci etabımızda bittiğinde 50 bin kişinin istihdamını hedefliyoruz” diye konuştu.

“TEKSTİLKENT’LE BİRLİKTE ENTEGRE KENT OLDUK”

Son zamanlarda Diyarbakır’da yapılan bazı yatırımların sektör için büyük önem taşıdığını vurgulayan Dalkıran, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların başında gelen, 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşan Türkiye'nin en büyük 2. sulama projesi olan Silvan Projesi yapım çalışmaları bitmek üzeredir. Projenin tamamlanmasıyla; 2 milyon 350 bin dönümlük alan sulu tarıma kavuşacak ve Diyarbakır pamuk üretiminde Türkiye’de 2. sıraya yerleşecektir. GÜNTİAD olarak, ‘Topraktan-Podyuma’ üreten bir Diyarbakır hedefimiz vardı ve biz bu hedefimizi yakaladık. Verimli topraklardan pamuk çırçır iplik örgü boya konfeksiyon ve satışa varana kadar tam entegre bir kent olmuştur.”

YATIRIMCILARI, DİYARBAKIR’A, BÖLGEYE DAVET ETTİ

Üretimin pazarlara erişimi için en önemli sorunların başında lojistik gelmekte olduğunu ifade eden Dalkıran, “Ülkenin ve bölgenin lojistiğine katkı sağlayacak olan Diyarbakır Lojistik Merkezi, yaklaşık 2 bin 200 dönüm üzerine kuruluyor. Lojistik merkezin yatırım tutarı yaklaşık 150 milyon dolardır. İçerisinde, demiryolu bağlantılı depoların olduğu Diyarbakır Lojistik Merkezi, Diyarbakır ve bölgede üretilen ürünlerin ulusal ve küresel pazarlara erişimini sağlayacak kilit bir yatırımdır. Diyarbakır’da genç nüfusu ve altıncı bölgenin teşvikleriyle yatırım için en önemli yerlerin başında geliyor. Hepinizi Diyarbakır’a ve bölgeye yatırım yapmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
Mehmet DalkıranGüntiad

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol