Ekonomik güven endeksi 79.4 oldu

Ekonomik güven endeksi ocak ayında 78.5 iken, Şubat ayında yüzde 1.2 oranında artarak 79.4 oldu. TÜİK verilerine göre, güven endeksindeki yükseliş, imalat sanayi ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

Ekonomik güven endeksi Şubat'ta bir önceki aya göre yüzde 1.2 artışla 79.4 seviyesine yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıklamasında yer alan değerlendirmede, "Ekonomik güven endeksindeki artış, reel kesim (imalat sanayi) ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı" denildi.

Şubat ayında reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi 96.9, hizmet sektörü güven endeksi de 79.5 değerine ulaştı. Bu ay tüketici güven endeksi 57.8 değerine, perakende ticaret güven endeksi 90.8 değerine, inşaat sektörü güven endeksi ise 51.8 değerine geriledi.

Ekonomik güven endeksinin 100'den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100'den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

TÜİK, bu endeksin ekonomik büyümeye ilişkin diğer ekonomik göstergelere kıyasla daha erken bilgi sağladığından öncü bir gösterge olduğunu belirtiyor. (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol