banner40

47 firma 245 milyon TL'lik sabit yatırım yaptı

Sedat IRMAK

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde 2018 yılı ile ilgili değerlendirme toplantısı yapan Vali Hasan Basri Güzeloğlu önemli açıklamalarda bulundu.

 Organize Sanayi Bölgesinde toplantı salonunda yapılan toplantıya  Vali Güzeloğlu’nun yanısıra AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal ve Oya Eronat, Büyükşehir Belediyesi BAŞKAN vekili Cumali Atilla, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, Cumhuriyet Başsavcısı Erkut Güre, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

 

Toplantıda 2018 yılında yapılan çalışmalar ve 2019 yılında yapıalcak çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Son dönemde yapılan yatırımlar Bölgenin ticaret ve kültür merkezi konumunda olan Diyarbakır’ın bu özelliğini pekiştirmekte olduğunu belirterek, “Sanayi yatırımlarına olan talep artışına paralel olarak Valiliğimiz koordinasyonunda sanayi altyapısının geliştirilmesine yönelik yoğun çalışmalar yürütülmektedir. Yaptığımız çalışmaların somut çıktılara dönüşmesinin sevincini yaşıyoruz. Son iki aylık dönemde ilimizin yatırım ortamının gelişmesine büyük katkı sağlayacak çok önemli gelişmelere şahit oluyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Destek ve Himayelerinde başlatılan bu yeni altyapı yatırımlarının toplam tutarı 160 Milyon TL’dir” dedi.

 

“245 Milyon TL’lik sabit yatırım ile 6 bin 270 kişi istihdam edilecek”

Diyarbakır Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde alt yapı çalışmamalarının başladığını müjdesini veren Vali Güzeloğlu, “Uzun zamandan bu yana gündemimizde olan ve hızlı bir şekilde istihdama katkı sunması adına yoğun çaba sarfettiğimiz Diyarbakır Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca altyapı ihalesi 20 Kasım 2018 tarihinde gerçekleştirilmiş olup 21 Aralık 2018 tarihinde yüklenici firmaya yer teslimi yapılarak altyapı çalışmasına fiili olarak başlanmıştır. Tekstil İhtisas OSB altyapı yatırım tutarı 18,6 Milyon TL’dir.

129 hektarlık alana sahip Tekstil İhtisas OSB'nin 5.000-20.000 m2 arasında değişen büyüklüklerde 105 adet sanayi parseli bulunmaktadır. Diyarbakır Tekstil İhtisas OSB’ye hem il içinden hem il dışından yoğun bir talep gelmektedir. Diyarbakır Tekstil İhtisas OSB Yönetim Kurulu tarafından ilk etapta parsel tahsisi uygun görülen 47 firma ödemelerini yapıp talep edilen evrakları zamanında teslim ederek sözleşmeye hazır hale gelmiştir. Bu firmalar 245 Milyon TL’lik sabit yatırım ve 6 bin 270 kişilik istihdam taahhüdünde bulunmuştur. Bu talepler dışında yeni yatırımcılara tahsis edilebilecek 35 adet boş parsel mevcuttur. Tam kapasite ile faaliyete geçilmesi ile beraber yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlanacağı öngörülmektedir” dedi.

 

“Atıksu Arıtma Tesisi için  36,8 Milyon TL yatırım yapıldı”

OSB’de Atıksu Arıtma Tesisi yapımı için yer teslimiminin de yapıldığının altını çizen Vali Güzeloğlu şunları söyledi;  “Üç etaba ilaveten 195 hektarlık ilave alanın da tamamlanması ile beraber 915 hektar büyüklüğe ulaşacak olan Diyarbakır OSB bölgesinde iddialı olan önemli bir üretim üssüdür. OSB’nin katma değerli üretime geçişine katkı sunacak altyapı geliştirme çalışmalarına devam edilmektedir. Sanayi altyapısını geliştirirken çevresel faktörleri de dikkate alarak doğaya zarar vermeden üretim yapmak önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda yatırımcılarımızın uzun dönemdir beklediği ve bizlerin de daha öncesinde müjdesini verdiği çalışmada nihayet süreç tamamlandı ve yüklenici ile 31 Aralık 2018 tarihinde sözleşme imzalandı. Bu gün itibariyle (05 Ocak 2019) yer teslimi yapılarak çalışmalara fiilen başlanmış oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile başlatılan bu çalışmanın yatırım tutarı 36,8 Milyon TL’dir. Arıtma tesisinin devreye alınması çevresel faydalarının yanında yeni yatırımların da yapılmasına imkan tanıyacaktır. Özellikle ilimizde hızla gelişen tekstil sektöründe ilimizin üretim değer zincirinde yer almayan boyahane yatırımlarının önü açılmış olacaktır. Atıksu arıtma tesisinin devreye girmesi durumunda boyahane yatırımı yapacak olan 5 firma, toplamda 1.770 kişilik istihdam ve 400 milyon TL’lik yatırım taahhüdünde bulunmuşlardır. Bu tarz firmaların ilimizde faaliyet göstermesi, çok önem verdiğimiz, istihdama katkısı en yüksek sektörlerden olan tekstil sektöründe değer zincirinin bütün aşamalarının tamamlanması anlamına da gelmektedir. Bu yatırımların tekstil alanında daha büyük ve stratejik yatırımların tetikleyicisi olacağını öngörüyoruz”

 

“Yatırımların 10 bin kişilik istihdam yaratması bekliyoruz”

Diyarbakır’da artan yatırım talebine paralel olarak şehrin faklı akslarında yeni üretim alanları oluşturulması ile ilgili çalışmalara devam edildiğini ifade eden Vali Güzeloğlu; “Bu kapsamda Diyarbakır 2. Karma Organize Sanayi Bölgesi kuruluş çalışmalarına başlanmıştır. Valiliğimiz koordinasyonunda İkinci Karma OSB’nin sağlık bir şekilde yatırıma hazır hale getirilmesi adına paydaş kurumlarımızla birlikte imza altına aldığımız Kuruluş Protokolü 28 Aralık 2018 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandı ve OSB resmen tüzel kişilik kazanmış oldu. 2019 yılı içerisinde altyapı programına alınmasını müteakip parsel tahsislerini yapmayı planladığımız OSB, 294 hektar büyüklüğünde olup ilk etapta en az 10 bin kişilik istihdam yaratması beklenmektedir” şeklinde konuştu.

 

“2018 yılı büyük bir başarı ile tamamlanmıştır”

Diyarbakır Havalimanı İlave Pist Yapımı İçin Yer Teslimi yapıldığını belirten Vali Güzeloğlu, Havalimanımızda yeni bir pistin yapımına başlıyoruz. Toplam yatırım tutarı 105 milyon TL olan iş için yüklenici firma ile sözleşme imzalanarak Aralık ayı sonu itibariyle yer teslimi yapıldı. Bütün iç ve dış saldırılara rağmen, 2018 yılı hem ülkemiz hem de şehrimiz için büyük bir başarı ile tamamlanmıştır. Bu başarılar millet ve devlet olarak kenetlenmemiz ve çalışmamız sayesinde olmuştur. Bu kenetlenmenin ve başarının mimarı olan, İlimize büyük teveccüh gösteren, bu yatırımların yapılması ve zamanında tamamlanması için gerekli talimatları veren ve yatırımlarımızı himaye eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, çalışmaları yakından takip eden Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank, öncekidonem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Diyarbakır Milletvekili Sayın Mehmet Mehdi Eker ve Milletvekillerimize içtenlikle tesekkür ederim” diye konuştu.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol