Fransız askerleri Suriye'de kalmaya devam edecek

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinde yayınladığı videoda, “Şimdi kazandık. Eve dönmenin zamanıdır” dedi. Trump, “Çocuklarımız, genç kadınlarımız, erkeklerimiz, hepsi eve dönecek ve hepsi şimdi dönecek” diye ekledi.

Suriye’nin kuzeyine 2 bin dolayında Amerikan askeri bulunuyor. Bunlar temel olarak özel kuvvetlerden oluşuyor. Trump, “Uzun zamandır Suriye’de savaşıyoruz. Ben yaklaşık iki yıldır başkanlık yapıyorum ve gerçekten üst seviyeye çıktık ve İslam Devleti grubuna karşı kazandık” şeklinde konuştu.

Trump şunları ekledi: “Onları yendik, onları iyi yendik. Toprakları geri aldık. Ve şimdi, birliklerimizin eve dönmesinin zamandır.” Trump’ın “yendik” dediği savaşta Demokratik Suriye Güçleri ve YPG yer alıyor. Bu güçlerin sayesinde DAİŞ’in yenilgisi sağlandı. Trump, bir dakika 39 saniyelik videoda tek bir kelimeyle de Kürtler ve QSD'den bahsetmemesi dikkat çekti.

Fransız askerleri Suriye’de kalmaya devam edecek

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ise, Suriye’nin henüz DEAŞ’tan temizlenmediğini söyleyerek, Fransız askerlerinin Suriye’de kalmaya devam edeceğini duyurdu.

Fransa Savunma Bakanlığı, ABD’nin Suriye’den askerlerini çekeceğini duyurması üzerine açıklamalarda bulundu. Savunma Bakanı Florence Parly, Suriye’nin henüz DEAŞ’tan temizlenmediğini söyleyerek, Fransız askerlerinin Suriye’de kalmaya devam edeceğini duyurdu. (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol