Habur sınır kapısındaki sorunlar çözülüyor

Nermin ZENGİN

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen İhracatçılar Kurulu 2’nci toplantısında, Habur sınır kapısındaki sorunların çözülmesi için adımlar attıklarını ve yeni proje ile kapıların genişleyeceğini aktardı.

Düzenlenen toplantıya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, DİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Burç Baysal, Dış Ticaret Komisyon Başkanı Baran Türk ve kentte ihracat yapan firmaların temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan DTSO Başkanı Kaya, yönetime geldikleri günden itibaren ihracat alanıyla yakından ilgilendiklerini belirtti.

Gümrük sahasında çalışma başlattıklarını ifade eden Kaya, “Hava alanında özel gümrük sahası açılacak. Geçici gümrükleme alanı Gümrük İl Müdürlüğü’nde oluşturulacak” dedi.

Türkiye’deki ihracatçıların sorunları kendi sorunlarıyla örtüşmediğine dikkat çeken Kaya, “Bölgenin ve Diyarbakır’ın özgün sorunları var. Mevcut şirketlerin sorunlarını aşarsak yeni ihracatçılar da oluşur. İhracatçılarımızın kurumlar ile yaşadıkları sorunları bizlere aktarabilirsiniz. Habur sınır kapısındaki sorunlar bu yıl çözüleceği belirtildi ve yeni proje ile kapılar genişleyebilir.Yaya kampüsü de yapılacak. Projenin bir yıl içinde biteceği ve hizmete açılacak. Erbil, Süleymaniye ve Duhok ile işbirliğin ve ticaretin geliştirilmesi için protokoller yaptık. Süleymaniye uçuşları ile ilgili görüşmeler gerçekleştirdik ve Süleymaniye İstanbul uçuşları başladı. İran ambargosu başlayacak” dedi.

İhracat rakamlarının önemine değinen Kaya, “Bizim en önemli önceliğimiz ihracat rakamlarını artırmaktır. Firmaların aktardıkları bizim için oldukça önemli. Hedefimiz Diyarbakır’da üretileni Diyarbakır’da işleyip satacak bir yapı oluşturmaktır” şeklinde konuştu.

Baysal, “Avrupa merkezli bir yapı kurabiliriz”

DİSİAD Başkanı Baysal, uluslararası uçuşların yoğunlaşmasının yeni pazarlara yönelik çalışmalar geliştireceğini belirtti. Baysal, “Tüm bu çalışmaları yan yana koyduğunuz zaman belirli bir aşamaya geliriz. Yapılan çalışmalar birbirini besleyecek. Turizmi de tetikleyecek. İMMİB ortaklığında eğitimler düzenliyoruz. Hedefimiz ihracatı geliştirmek. Yeni Pazar arayışlarını da çalışmak istiyoruz. Avrupa ve Diyarbakır merkezli ihracat şirketleri oluşturmayı hedefliyoruz. Bizim amacımız her firmanın ihracata başlaması. Küçük küçük üretimlerini  ihraç etmesi. Finans, gelişim, mali işler, üretim, planlama, kurumsallaşma ve satış konularında eğitimler düzenliyoruz” dedi.

“Ticaret merkezi kuruluşu için bir çalışma başlattık”

Dış Ticaret Komisyon Başkanı Türk, daha önceki toplantılardan bugüne kadar yaptıkları çalışmalar ile ilgili bilgi vererek “Eximbank yetklilerini davet ettik. Gelip buraya sunum yaptılar. Eximbank İrtibat Ofisini açtık. Eximbank şubesi için çalışmalarımız devam ediyor. İhracat Destek Ofisi birimini kurduk. Burada eğitim, bilgilendirme, proje gibi desteklerde bulunacağız. Irak’ta Erbil, Süleymaniye ve Duhok ticaret ve sanayi odaları ile protokoller imzaladık. Ticaret merkezi kuruluşu için bir çalışma başlattık. Nasıl bir merkez kuracağımız noktasında çalışma yürütüyoruz. Vize Başvuru Merkezi için yer tahsisi  çalışmalarımız devam ediyor”   dedi.

Toplantıda daha sonra Eximbank İrtibat bürosuyla ilgili sunum yapıldı. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol