Köy yolları kapandı

Ağrı’da yoğun kar yağışı nedeniyle il genelinde 51 köy yolu ulaşıma kapanırken, Eleşkirt ilçesinde okullar bir gün tatil edildi.

Ağrı’da önceki akşam saatlerinde başlayan kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Kentte kar kalınlığı merkezde 20 santimetreye ulaştı. Diyadin ile Doğubayazıt arasındaki İpek Geçidi'nde kar yağışı, tipi ve sisten dolayı ulaşım zorlukla sağlanıyor. Gürbulak Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapan birçok araç, dinlenme tesislerinde kar yağışının durmasını bekliyor. Kar yağışı nedeniyle dükkanları önünde biriken karları temizlemeye çalışırken, şoförler ise araçların üzerindeki karları temizleye çalıştı. Parklar ve ağaçlar beyaza büründü, kartpostallık görüntüler oluştu. Çocuklar ve gençler karın tadını kartopu oynayarak çıkardı. Yoğun kar yağışı nedeniyle il genelinde 51 köy yolu ulaşıma kapanırken, Eleşkirt ilçesindeki köy okulları ve taşıma sistemli eğitim veren okullar tatil edildi.

Bitlis’te 287 köy yolu ulaşıma kapandı

Bitlis’te etkili olan kar yağışı nedeniyle 287 köy yolu ulaşıma kapandı.

Bitlis’te kar yağışı, hayatı olumsuz etkiledi. Bitlis Valiliğinden yapılan açıklamada, kent merkezinde kar kalınlığının 30, yüksek kesimlerde ise 50 santimetreyi bulduğu belirtildi. Kar yağışı nedeniyle 287 köye ulaşım sağlanamazken, İl Özel idaresine ait ekiplerin karla mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü belirtildi.

Meteoroloji yetkilileri ise, kar yağışının 2 gün daha aralıklarla devam edeceği bildirilirken, okullar da bir gün süre ile tatil edildi.

Hakkari’de 30 köy ve 66 mezra yolu kapandı

Hakkari’de etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle 30 köy ve 66 mezra yolu ulaşıma kapandı.

Akşam saatlerinde başlayan ve okulların bir gün tatil edildiği Hakkari merkez ve Çukurca ilçesinde kar yağışı belirli aralıklarla etkisini sürdürüyor. Hakkari Valiliğinden yapılan açıklamada ise, 08.30 itibariyle il merkezinde 20 köy ve 44 mezra, Çukurca’da 8 köy ve 14 mezra, Yüksekova’da 2 köy ve 8 mezra olmak üzere toplam 30 köy ve 66 mezra yolunun ulaşıma kapandığını duyurdu.

Hakkari Valiliği İl Özel İdaresi karla mücadele ekibi, yolların yeniden ulaşıma açılması için çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor.

Muş’ta 265 köy yolu ulaşıma kapandı

 

Muş’ta önceki geceden bu yana etkili olan kar yağışı nedeniyle 265 köy yolu ulaşıma kapandı.

İl Özel İdaresi Genel Sekteri Şeyhmus Yentür, yoğun kar yağışının devam ettiğini ve ekiplerin yol açma çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Vatandaşların seyrüseferini sağlamak için ekiplerin sahada olduğunu ifade eden Yentür, “İl genelinde dün gece yarısından itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle 265 köyümüze ulaşım sağlanamıyor. Muhtarlarımız ile iletişim halindeyiz. Olası durumlarda muhtarlarımız ile görüşerek, ekiplerimizi ihtiyaç olan bölgeye seferber ediyoruz” dedi.

Van’da 237 yerleşim yeri yolu kapandı

Van’da etkili olan kar yağışı nedeniyle 237 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı.

Van’da etkili olan kar yağışı, hayatı olumsuz etkiledi. Kar yağışı ve tipi nedeniyle Bahçesaray’da 73, Başkale’de 3, Çaldıran’da 11, Çatak’ta 120, Gevaş’ta 5, Gürpınar’da 8 ve Muradiye ilçesinde ise 17 olmak üzere toplam 237 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı. Van Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı ekipleri, kapalı yolları açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Yoğun kar yağışı uyarısı

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise, bölge genelinde havanın çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı geçeceğinin tahmin edildiği belirtildi. Açıklamada, “Yağışların Hakkari, Bitlis ve Van'ın güney kesimlerinde yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması beklenmektedir. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don ile birlikte sis ve pus olayı görüleceği tahmin ediliyor. Sıcaklıklar mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgâr ise kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor. Bu gece gerçekleşen en düşük sıcaklıklar Van’da eksi 2, Bitlis’te eksi 3, Muş’ta eksi 1 ve Hakkâri’de ise eksi 6 derece olarak ölçülmüştür. Günün en yüksek sıcaklıkları ise Van’da 4, Bitlis’te 0, Muş’ta 2 ve Hakkâri’de ise 2 derece olarak beklenmektedir” denildi. (İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol