Lice'de Cami minaresinde, 2 çuval esrar ele geçirildi

Sedat IRMAK

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde, güvenlik güçleri, sokağa çıkma yasağının ilan edildiği bir köyde yapılan aramada cami minaresinde iki çuval kubar esrar ele geçirildiği bildirildi.

 

Diyarbakır’ın Lice, Kulp, Silvan, Hazro ve Kocaköy ilçelerine bağlı 116 köy ve mezrada, PKK’ya yönelik başlatılan operasyon nedeniyle ilan edilen sokağa çıkma yasağı, ilan edilmiş bölgede operasyonun tamamlanmasıyla kaldırıldı.

 

Valilik, vatandaşlara teşekkür etti

Yasağın kaldırılmasına ilişkin Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamada, "İlimiz Lice, Hazro ve Kocaköy ilçeleri mülki sınırları içerisindeki dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten, aralarında üst düzey örgüt yöneticilerinin de bulunduğu değerlendirilen BTÖ mensuplarını ve işbirlikçilerini etkisiz hale getirmek, bölgede BTÖ mensupları tarafından kullanıldığı değerlendirilen sığınak, barınak, depo alanlarını, uçaksavar mevziilerini tahrip etmek ve malzemeleri ele geçirmek maksadıyla operasyon düzenlenmiştir. Operasyon icra edilen bölgelerde halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması ve sivil vatandaşların zarar görmemesi amacıyla, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun ilgili maddeleri gereğince, Lice ilçesine bağlı olan; Serince, Kayacık, Uçarı, Ziyaret, Esenler, Ortaç, Yalaza, Çavundur, Dolunay, Bağlan, Kabakaya, Kutlu ve Oyuklu köyleri ile bağlı mezraları, Kocaköy ilçesine bağlı olan; Boyunlu köyü ile bağlı mezraları Hazro ilçesine bağlı olan;, Gözebaşı, Sarıerik, Meşebağları, Kavaklıboğaz, Kırmataş, Terdöken, Çitlibahçe, Dadaş ve Ormankaya köyleri ile bağlı mezraları 14 Ocak 2019 Pazartesi günü saat 06.00’dan itibaren duyurulan yasaklama kararı aynı gün saat 24.00 itibariyle kaldırılmıştır. Vatandaşlarımıza kendilerinin can ve mal güvenliğinin sağlanması için uygulanan yasağa uydukları için teşekkür ederiz" denildi.

 

Cami minaresinde esrar bulundu

İl Jandarma Komutanlığı koordinesinde Lice, Kulp, Silvan, Hazro ve Kocaköy ilçelerinde jandarma komando timleri, güvenlik korucuları ve polis özel harekat ekiplerinin katılımıyla 10 Eylül'de başlatılan 14 Eylül gece saat 02.00 itibarıyla tamamlanan "Bayrak-90 Şehit Jandarma Uzman Çavuş Uğur Sağlam-3" müşterek operasyonunda 7 ton 271 kilogram esrar, 669 bin 478 kök Hint keneviri ele geçirilirken, yasak sırasında, Lice ilçesine bağlı bir köyde yapılan aramada güvenlik güçlerinin cami minaresinde bidon içerisinde gizlenmiş iki çuval kubar esrar ele geçirdiği öğrenildi.

 

Valilik açıklama yaptı

Yapılan operasyon hakkında ise Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamada, Jandarma Komutanlığınca, Lice, Hazro, Kocaköy ilçeleri mülki sınırları içerisinde, 13 Ocak 2019 Pazar günü saat 23.00’dan itibaren Jandarma özel harekat timleri, jandarma komando timleri, polis özel harekat timleri ve güvenlik korucularıyla icrasına başlanılan Bayrak-111 Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Mehmet Kara-02operasyonun 14 Ocak 2019 Pazartesi günü saat 22.00 itibariyle başarıyla tamamlandığı belirtildi.

 

231 kilogram esrar maddesi ele geçirildi

Açıklamada, "Söz konusu operasyonel faaliyet esnasında, bölücü terör örgütü mensuplarınca kullanılan, 1 adet sığınak tespit edilmeyi müteakip, tahrip edilerek kullanılamaz hale getirilmiştir. Gerçekleştirilen temas arama faaliyetlerinde bahse konu sığınak ve jelikon bidon içerisinde 1 adet küçük tüp, 1 adet 4 gözlü setüstü ocak ve çok sayıda yaşam malzemesi ele geçirilmiş, delil niteliğine haiz olan malzemeler muhafaza altına alınmış, diğer malzemeler Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı gereğince yerinde imha edilmiştir. Narko-terörizmle mücadele faaliyetleri kapsamında, icra edilen temas ve adli arama faaliyetleri neticesinde; 44 kilogram kubar, 187 kilogram toz olmak üzere toplam 231 kilogram esrar maddesi ele geçirilmiş, Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı gereğince esrar maddeleri muhafaza altına alınmıştır" denildi.

 

Güvenlik güçlerine ateş açan 6 kişi yakalandı

Yol kontrol faaliyetleri neticesinde geçici olarak teşkil edilen 4 adet yol kontrol ve arama noktalarında görevli personel tarafından, 124 şahıs ve 15 aracın Jandarma Asayiş Bilgi Sistemi marifetiyle, KİHBİ, UYAP ve ASAL sorgulamaları yapıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:  "3 şahıs hakkında 1111 sayılı Askerlik Kanunu gereğince tebligat yapılarak serbest bırakılmıştır. Operasyon bölgesi içerisindeki 11 konut ve eklentisinde yetkili makamlardan alınan karar uyarınca icra edilen adli arama faaliyetlerinde; 3 Eylül 2018 tarihinde Hazro ilçesi Çitlibahçe Köyünde İçişleri Bakanlığınca Yeşil renk kodu ile aranan Sözde Amed Eyalet Halkla ilişkiler ve Maliye sorumlusu Hakkı Şiyar kod adlı Deniz Yüksel’in aralarında bulunduğu 2 bölücü terör örgütü mensubunun ölü olarak etkisiz hale getirilmesi terör olayında, temas esnasında güvenlik güçlerine değişik noktalardan ve evlerden ateş açan şüphelilerden olay tarihinde alınan atış artığı svabı pozitif çıkan ve hakkında yakalama kararı çıkarılan şüpheli M.T. isimli şahıs, 'Kasten Öldürme' suçundan aranma kaydı bulunan Y.T. ve H.T. isimli şahıslar, ikamet ettikleri evde terörist kıyafetli fotoğrafları bulundurarak 'Terör Örgütü Propagandası Yapmak' suçunu işleyen F.T ve R.T. isimli şahıslar ile arama esnasında elinde bulanan uyuşturucu madde dolu poşeti atarak kaçmaya çalışan M.Ö. isimli şahıs olmak üzere toplam 6 şahıs yakalanarak Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı gereğince gözaltına alınmıştır. Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir."

 

5 kişi serbest bırakıldı

Öte yandan, Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesinde önceki gün gerçekleştirilen operasyonda öldürülen iki PKK’lıya yardım ve yataklık yaptıkları iddiasıyla mahkemeye sevk edilen 5 kişi, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldığı bildirildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol