Mahalle sandıkları birleştiriliyor

Sedat IRMAK

DİYARBAKIR - Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Diyarbakır Valiliği ve İl Seçim Kurulu Başkanlığı’nın “seçim güvenliği” nedeni ile sandık bölgelerinin birleştirilmesi yönündeki başvurusu üzerine, sandıkların birleştirilmesi yönünde karar verdi. Birleştirme kararı, 13 Mart 2018 tarihli 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunu’nda, “Yüksek Seçim Kurulu’nun görev ve yetkilerini düzenleyen 14. Maddesine 13 Mart 2018 tarih ve 7102 sayılı kanunun 2. Maddesi ile eklenen 16. Fıkrasında; ‘Seçim güvenliği açısından gerekli görülmesi durumunda veya il seçim kurulu başkanının oy verme gününden en geç bir ay önce talepte bulunması halinde o yerdeki sandıkların en yakın seçim bölgelerine taşınmasına, sandık bölgelerinin birleştirilmesine, muhtarlık seçimleri hariç olmak üzere seçim bölgelerinin birleştirilmesi ile seçmen listelerinin karma şekilde düzenlenmesine ve bu hususların ilanına karar vermek” şeklindeki değişikliğe dayandırıldı.

  Bismil’de 4 bölge birleştirildi

 YSK’nin sandık bölgelerinin birleştirilmesine dair 590 sayılı kararında, Bismil ilçesinde Karapınar, Ağıllı, Kılavuztepe mahallelerinin Fatih Mahallesi ile birleştirilmesi talebi reddedilirken, Meydan, Bölümlü ve Karapınar mahallelerindeki sandıkların Türkmenhancı Mahallesi ile;Kurudeğişmen Mahallesi sandıklarının ise Fatih Mahallesi ile birleştirilmesine karar verildi.

 Dicle ve Hazro’da 20 seçim bölgesi birleştirildi

 Dicle ilçesinde ise, Gündoğdu, Kayı ve Kurudere mahalleleri, Yokuşlu Mahallesi’yle; Kurşunlu ve Taşağıl mahallelerinin ilçe merkezinde bulunan Necati Ceylan Anadolu Lisesi seçim bölgesiyle; Biçer Mahallesi’nin Yeşilsırt Mahallesi ile;Çayüstü Mezrası’nın Başköy Mahallesi ile; Ordulu Mezrası’nın Anköy Mahallesi ile; Karagömü Mezrası’nın Kaygısız Mahallesi; Gündüz Mezrası’nın ise Üzümlü Mahallesi ile birleştirildi.

Hazro ilçesinde Çitlibahçe Mahallesi’nin Ormankaya Mahallesi ile; Mutluca Mahallesi’nin Koçbaba Mahallesi ile; Kulaçtepe Mahallesi’nin İncekavak Mahallesi ile; Bayıdüzü Mahallesi’nin Yazgı Mahallesi ile; Biçimli ve Reşik mahallelerinin Gözlü Mahallesi ile; Sarıerik Mahallesi’nin Kavaklıboğaz Mahallesi ile; Uzunargıt, Kuşadamı ve Bağyurdu mahallelerinin de ilçe merkezinde bulunan Hazro Çok Programlı Lisesi ile birleştirilmesi yönünde karar verildi.

 Kulp’ta 14 bölge 7 bölgede birleştirildi

 Kulp’ta Yeşilköy, Tepecik ve Karabulak mahallelerinin ilçe merkezinde bulunan Atatürk YİBO’ ile; Demirli, Taşköprü ve Düzce mahallelerinin Bayır Mahallesi ile; Güleç ve Çukurca mahallelerinin Akbulak Mahallesi ile; Güllük ve Kurudere mahallelerinin Zeyrek Mahallesi ile; Kaynak Mahallesi’nin Ağaçlı Mahallesi ile; Elmalı Mahallesi’nin Karpuzlu Mahallesi ile; Uygun ve Bağcılar mahalleleri ise Kamışlı Mahallesi ile birleştirilmesine karar verildi.

 

LİCE’de polis bölgesi ile birleştirme

 Lice ilçesinde ise, Daralan Mahallesi’nin Duru Mahallesi’yle, Budak Mahallesi’nin Tepe Mahallesi ile; Baharlar ve Güldiken mahallelerinin Üçdamlar Mahallesi ile; Abalı, Ergin, Kıralan ve Tuzla mahallelerinin Çeper Mahallesi ile; Bağlan, Çavundur, Dolunay, Esenler, Ortak, Uçarlı ve Yalaza mahalleleri Kayacık Mahallesi ile birleştirildi.

 Damar Mahallesi seçim bölgesi ise, polis bölgesi olan Lice Anadolu Lisesi ve Mevlüt Ilgın Ortaokulu ile birleştirildi.

 Hani ve Silvan’da 13 bölge birleştirildi

 Yine Hani ilçesinde de Okur ve Süslü mahallelerinin Gürbüz Mahallesi ile; Gömeç Mahallesi’nin Kırım Mahallesi’yle, Kalaba Mahallesi’nin ilçe merkezinde bulunan Atatürk İlköğretim Okulu ile; Çaldere, Dolapdere, Ormandışı, Babakaya ve Altınkum mahallelerinin ise Bayrambaşı Mahallesi ile birleştirilmesi kararlaştırıldı.

 Silvan’da da Kayadere Mahallesi’nin Çardak Mahallesi ile;Üçbasamak Mahallesi’nin ise Gündüz Mahallesi ile birleştirildi.

Ayrıca Van Valiliği tarafından YSK’ya yapılan sandıkların yerlerinin değiştirilmesi talebi kabul edildi. Konuya ilişkin siyasi partilere gönderilen yazıda Çaldıran, Çatak, Erciş, Gevaş, Gürpınar, Muradiye, Özalp, Saray, Başkale ve Bahçesaray ilçelerinde 224 sandığın taşınmasına ‘Güvenli bölgelere’ taşınmasına karar verildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan YSK Başkanı Sadi Güven taşımalı sandıklarla ilgili açıklamada bulundu. Güven, "Güvenlik gerekçesiyle taşınmasına karar verdiğimiz sandıklardaki seçmen sayısı 144 bin" diye konuştu.

Titiz bir değerlendirmeyle böyle bir karar aldıklarını belirten Güven, "Güvenlik önemli ama hür iradeyle sandığa gidilmesi de çok önemli. Biz seçmen sayısına, mesafe durumunu da göz önüne alarak Kurul'da titiz bir değerlendirmeyle karar verdik" şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol