'Menfur saldırıyı kınıyor ve lanetliyoruz'

Sedat IRMAK

DİYARBAKIR - Sakarya’nın Hendek İlçesi’nde iddiaya göre, etnik kimliklerinden dolayı saldırıya uğrayan baba Kadir Sakçı’nın ölümü, oğlu Burhan Sakçı’nın ise yaralanması olayına ilişkin Diyarbakır’daki iş insanları temsilcileri tarafından kınama mesajı yayımlandı. İş insanları, “Baba Kadir Sakçı’nın ölümü, Burhan Sakçı’nın ise yaralanması ile sonuçlanan menfur saldırıyı kınıyor ve lanetliyoruz” dedi. Olaya ilişkin daha öncesinde açıklama yapan Sakarya Valiliği ise, saldırının etnik bir sebepten kaynaklanmadığını söylemişti.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB), Diyarbakır Sanayici ve İşinsanları Derneği (DİSAD) ile Doğu ve Güneydoğu İş İnsanları Derneği Federasyonu (DOGÜNSİFED) Sakarya’da saldırıya uğrayan baba Kadir Sakçı’nın ölümü ve oğlu Burhan Sakçı’nın yaralanmasına ilişkin yazılı bir mesaj yayımladılar.

İş insanlarının yazılı açıklamasında, “16.12.2018 tarihinde Sakarya’da meydana gelen, Kadir Sakçı ile oğlu Burhan Sakçı’nın etnik kimliklerinden dolayı uğradığı saldırı neticesinde baba Kadir Sakçı’nın ölümü, oğlu Burhan Sakçı’nın ise yaralanması ile sonuçlanan menfur saldırıyı kınıyor ve lanetliyoruz” ifadesine yer verildi.

“Failin ifadesi, bizce hiçbir kıymeti bulunmamaktadır”

“Milli Hassasiyetler üzerinden kendini ispat etme çabasının insan hayatına kastedecek boyutlara ulaşmış olması birlik ve beraberliğe her zamankinden çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde vicdanlarda bir kez daha giderilmesi çok zor, derin yaralar açtığı” belirtilen mesajda  şu ifadelere yer verildi;

 

“Yasal boşluklardan faydalanmaya yönelik, cezai indirim almayı amaçlayan, olayın faili tarafından verilen ifadede beyan edilen şahsın kendisinin “alkollü” olduğuna yönelik açıklamanın ise bizce hiçbir kıymeti bulunmamaktadır. Toplumu her bakımdan kutuplaştıran bu türden saldırılara baktığımızda faillerin daima akli dengesine, psikolojik durumuna veya bu olayda olduğu gibi alkolün etkisi altında olduğuna dair beyanlar ile eylemlerini gerçekleştirdikleri ifade ediyorlar. Bu yol ile de olayın asli nedenlerinin hasır altı edilmeye çalışıldığı görülmektedir. Bu türden beyanların yargı tarafından kabul görmesi de ayrıca vicdanlarımızı aşağılamaktadır. İnşaat işçilerinden pazarcılık yapan esnafına kadar bir tür toplumsal mobbinge maruz kalan Kürt bireylere karşı yürütülen bu tür saldırıların kendinden ve günlük hayatın olağan akışı içinde cereyan eden fiiller olduğuna inanmak artık mümkün değildir.”

 

“Haber bültenleri toplumda olumsuz etki uyandırmaktadır”

Bu türden saldırıların bir rutin halini aldığı dikkatlerinden kaçmadığını belirtilen mesajın devamında ise şu bilgilere yer verildi; “Milli Hassasiyetler” gibi önemli konuların neler olduğuna dair görüşlerin reyting kaygısı taşıyan televizyon dizilerine bırakılması ve bu gibi önemli konuları ana haber bültenlerinin toplumu ayrıştırıcı biçimde ele alması medyanın muhatabı olan kitleler üzerinde olumsuz etki uyandırmaktadır. Bu konuda RTÜK ve Yargı Organları konuya ivedi biçimde dâhil olarak bu türden yayınlara karşı gereken işlemleri yapmalıdır.

 

Vatanseverlik adı altında keyfi cinayet işleme hakkını kendisinde gören herkes bu cürmü işlerken toplumun bir kesimince eyleminin haklı olduğuna inanarak suç işlemeyi meşru hale getirmektedir. Bu tip suçların meydana gelmesinde televizyon dizilerinin ve siyaset üslubunun öfkeli ve hasmane düşman algısı, yaşanılan bu olayda olduğu gibi, toplumu kamplaştırmaya hizmet etmektedir. Bu türden saldırıların bir “rutin” halini aldığı dikkatimizden kaçmamaktadır. Bu nedenle bizler bu olayın yasal süreçlerinin sonuna kadar takipçisi olacağımızı ve bu menfur saldırının gündelik hayatın akışı içinde unutulmaması için elimizden gelen azami çabayı göstereceğimizi belirtmek istiyoruz. Bu namert ve hain saldırının kurbanları olan Sakçı Ailesinin Taziyelerimizi kabul buyurmalarını temenni ediyor; baba Kadir Sakçı’ya Allahtan rahmet, yaralanan Burhan Sakçı’ya acil şifalar diliyoruz” denildi.

 

Sakarya Valiliği açıklama yapmıştı

Sakarya Valiliği, 16 Aralık'ta Hendek İlçesi’nde meydana gelen bu olaya ilişkin bazı basın organları ve sosyal medya hesaplarında cinayetin sebebinin etnik bir nedenden kaynaklandığı gibi algı oluşturulmaya çalışılmasının gerçekle ilgisi olmadığını bildirtilerek, “Cinayet faili olaydan sonra güvenlik görevlilerimizin ısrarlı takibi sonucunda Bursa ilinde yakalanarak tutuklanmıştır. Sosyal medyada yer aldığı şekilde tahkikatın hiçbir aşamasında belirtilen türden bir ifade mevcut değildir. Toplumu ayrıştırmaya ve kutuplaştırmaya yönelik bu tür maksatlı ve asılsız haber ve beyanlara itibar edilmemesini kamuoyuna saygıyla duyururuz” dendi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol