'Muhtarların gündemi uyuşturucu ile mücadele olmak zorunda'

Sedat IRMAK

Diyarbakır Valiliği tarafından, kentte görev yapan yaklaşık 17 ilçede görevli 800 muhtarın katılımıyla "uyuşturucu maddelerle mücadele" konulu Muhtarlar Toplantısı gerçekleştirildi.

 

Bir düğün salonunda gerçekleştirilen Diyarbakır protokolü ve muhtarlar toplantısına, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili ve AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Diyarbakır Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, İlçe Kaymakamları ve belediye başkan vekilleri, kamu kurum müdürleri ile muhtarlar katıldı.

 

 “Kaynaklar millete hizmet etmek için vardır”

 Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, devlet ve devlete ait bütün kurumların, kaynakların ve imkanların millet için var olduğunu söyledi.

 

Vali Güzeloğlu, “Kaynaklar, millete hizmet etek için vardır. Belediye yönetiminde görev alan arkadaşlarımız devraldıkları ve maalesef insanı yok sayan, insana hizmet etmeyi değil, insana ve kente ihanet etmeyi amaçlayan bir zihniyetin aksine bugün Diyarbakır’ı bir huzur diyarı, çiçek bahçesi, gül bahçesi haline getirdiler. Bunlar, istenince oluyor diyor Cumali Bey, peki o zaman niye olmamış bugüne kadar, çünkü istenmemiş onun için. Bu kaynaklar millete ve milletin hizmetine tahsis edilmemişti onun için. Cumali Bey söyledi, bir kuruş borç almadık, dışarıdan da kaynak ve imkan almadık. Ne yaptık, belediyeye gelen geliri, ödeneği akıl ile inanç ile millete hizmet şiarıyla kullandık” dedi.

 

“En önemli gündemimiz uyuşturucu olması gerekir”

Muhtarlar Toplantısı'nın bu ayki gündeminde uyuşturucuyla mücadele olduğunu bildiren Güzeloğlu, muhtarların gündeminin en önemli maddesinin, uyuşturucu olması gerektiğini söyledi.

 

“Bedelini çocuklarınız ve çocuklarımız ödüyor”

Güzeloğlu, "Bütün muhtarlarımdan, bir kez daha hem insani hem imani hem de hukuki mesuliyetiniz doğrultusunda bu meseleye sahip çıkmanızı istiyorum. Bu meselenin hiçbir şekilde ihmal, eksiklik ve boşluk götürür tarafı yok. Bedelini çocuklarınız ve çocuklarımız ödüyor. Milletimiz ödüyor." dedi.

 

“Uyuşturucu terör örgütlerine finans sağlıyor”

Uyuşturucuyla mücadelenin ancak muhtarların meseleye sahip çıkmasıyla başarıya ulaşacağını dile getiren Güzeloğlu, "Zehirledikleri ve tuzaklarına düşürdükleri her bir gencimizin ve bireyimizin üzerinden kazandıklarıyla bu milletin geleceğini tehdit eden ve yok etmek isteyen terör örgütlerine finans sağlanıyor. Bu noktada, yakın çevrenizden ve mahallenizden başlayarak bağımlılık yaratan bütün maddelere karşı tütünden başlayarak yapacağınız mücadelede uyuşturucu, gündeminizin en önemli maddesi olmak zorunda. Güvenlik kuvvetlerimizin, diğer kamu kurum ve kuruluşlarımızın ortaya koyduğu, Yeşilay gibi sivil toplumun başlattığı mücadele ancak ve ancak muhtarlarımızın meseleye sahip çıkmasıyla başarıya ulaşacaktır. Sizler, mahallenizin her bir hanesini, yaşayan her bir kişisini, her bir hanenin içerisinde yaşanan en gerçeğin kendisini bilen kişilersiniz. Bu meseleye el ve güç birliğiyle sahip çıkarsak bu tehdidi, bu büyük felaketi bertaraf etmiş olacağız” diye konuştu.

 

Atilla, hizmetleri anlatı

Daha sonra konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili ve AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cumali Atilla ise, göreve geldikleri günden bu yana yaptıkları hizmetleri anlattı.

 

“Herkesin sesine kulak verdik”

İlk günden bugüne hiç kimseyi ötekileştirmeden herkesin sesine kulak verdik ve tüm çalışmalarımızı bunlara göre planladıklarını belirten Atilla, “Bütün hizmetlerimizin merkezine her zaman insanı koyduk. Emanetin kutsi yükünü omuzlarımızda hissederek bu emanete sahip çıkmaya ve kaynaklarımızı kuruşu kuruşuna kıymetli hemşerilerimizin hizmetinde kullandık. Kısa zamanda gerçekleştirdiğimiz hizmetlerle toplam 1 milyar 250 milyon yatırım gerçekleştirdik. Milletimizin parasını, milletimize hizmet için harcadık. Bu hizmetleri belediyemizi bir kuruş borçlandırmadan fen ve sanat bilimine yönelik gerçekleştirdik. 2 Kasım 2016’da göreve başladığımızda, Diyarbakır’a geldiğimizde içler acısı bir tabloyla karşılaşmıştık. Bir belediyenin yapması gereken en temel hizmetlerden biri olan temizlik ve de ulaşım hizmeti kesintiye ulaşmıştı. 17 yıl 7 ay sadece ideolojik belediyecilik yapmış bir belediyenin yapmadıklarını yapmamız gerektiğine inanarak kollarımızı sıvadık ve en kısa sürede bu hizmetleri gerçekleştirdik. Şu anda da çalışmalarımız devam ediyor, bundan sonra da inşallah devam edecek. Biz gelmeden önce 800 bin metrekare olan yeşil alan, biz geldikten sonra 2 yıl içerisinde bir milyon 850 bin metrekareye çıkardık. Trafik eğitim parkını bağlar ilçemizde tamamladık. Bütün engellemelere rağmen biz bu trafik parkını Diyarbakırlı çocuklarımıza hediye ettik.” diye konuştu.

 

17 ilçeden yaklaşık 800 muhtarın katıldığı program, çekilen toplu fotoğrafın ardından sona erdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol