Türkiye 3. Lig 3. Grup’ta Kelkit Belediyespor diye bir takım var. Şimdi bu takım da nereden çıktı diyebilirsiniz? Acaba kaçımız bu takımı daha önce duydu? Takım nerenin takımı, hangi ilçeye bağlı kaçımız biliyor? Yazımızla bağlantısı ne olabilir? Gelin biraz ayrıntılara inelim.

Tarih 10 Temmuz. 2. ve 3. ligde grup kuraları çekiliyor. Profesyonel liglerdeki temsilcilerimiz Amedspor ve Diyarbekirspor’un grupları ve rakipleri belli oluyor. Diyarbekirspor 3. Lig 3. Grup’ta yer alırken aynı grup’ta bir takım dikkatimi çekiyor. Kelkit Belediyespor. Bölgesel Amatör Ligden bu sene 3. lige yükselen takım nereye bağlı, nerenin ilçesi diye merak ediyorum. Google’a girip bakıyorum ki Gümüşhane’nin 50 bin nüfuslu küçük bir ilçesi. Bizim Çermik kadar nerdeyse. İlerleyen günlerde rakipleri incelerken görüyorum ki 50 bin nüfuslu Kelkit Belediyespor’un resmi Facebook, Twitter ve İnstagram hesapları var. Buralardan kamptaki antrenman görüntülerini, transfer haberlerini, sezon içindeki maçlardan fotoğraflar gibi birçok görüntüyü, içeriği düzenli olarak paylaşıyorlar.

50 bin nüfusu temsil eden bir takım bunları yaparken, 2 milyonluk kentin 3. lig temsilcisi Diyarbekirspor’da durum ne? Takım 8 Temmuz’dan beri kampta. Kimin haberi var? Kimsenin. Peki, kamptan tek bir fotoğraf var mı? Yok. Kulübün resmi internet sitesi çalışmıyor. Resmi İnstagram hesabı yok. Twitter’da en son atılan mesaj yaklaşık bir buçuk sene önce. Ayda bir belki akıllarına gelirse Facebook’dan birkaç transfer haberi duyurmaktan başka ileri gidemiyorlar.

İyi de neden? Sosyal medya kullanmanın kulüpler açısından, taraftarın kenetlenmesi açısından çok önemli olduğu bir gerçekken, antrenman görüntüleri, transferler, kampanyalar, forma tanıtımları vb. birçok içerik kulüplerin sosyal medya hesaplarında yer bulurken, taraftarlar buralardan kenetlenip, birlik beraberlik mesajları verirken; Diyarbekirspor Kulübü’nün bu tercihi neden?

İnternetin dünyada ve ülkemizde ne kadar hızlı geliştiği tartışılmaz. Biz bir futbol maçının, oyuncusunun ya da kulübünün Twitter’da hemen hemen her gün en azından bir kere Trending Topic olduğu bir ülkeyiz. Sosyal medyada futbol politika ve ekonomiden çok daha fazla konuşuluyor. Trabzonspor sosyal medyadan yaptığı bir forma tanıtımıyla Barcelona Kulübü ile iletişime geçebiliyor. Dolayısıyla geleneksel medyanın yerini alan sosyal medyanın hayatımızda kapladığı alan yadsınamayacak kadar geniş. Özellikle futbol dünyasındaki önemi sandığımızdan daha da fazla! Bu bağlamda sosyal medyayı etkin kullanmak spor kulüplerinin tercihleri değil zorunluluğudur.

Bu bilinçle Diyarbekirsporlu yöneticiler bilmelidir ki başarının anahtarı halkla bütünleşmektir. Halkla bütünleşmenin birinci yolu da halkla iletişim kurmaktır. Halktan kopuk bir takımın başarılı olması mümkün değildir. Her sene 4-5 teknik direktör değiştirmek, her sene baştan takım kurmak, İstanbul’dan takım yönetmek, yapılan yanlışlardan ders çıkarmamak bu kopukluğun sonuçlarıdır.

Kulüp, artık bu takım bizimdir istediğimizi yaparız anlayışından vazgeçmelidir. Taşıdıkları isim kendi şirketlerinin ismi değildir. Temsil ettikleri bir büyükşehir vardır, ve bu şehre karşı sorumlulukları. Kendilerine 2 milyonluk bir kenti temsil ettiklerini ve bu sorumlulukla hareket etmeleri gerektiğini tekrar hatırlatmak isterim.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol