Diyarbakır; tarihi-kültürü, gelenek-görenekleriyle çok önemli bir kenttir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu önemli kent, söz konusu medeniyetlerin bıraktığı birbirinden önemli eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Bu eserlerden biri de Hazreti Süleyman camidir.

İslam tarihi açısından önemli olan ve sahabe kabirlerinin bulunduğu camii, aynı zamanda bir mimari eserdir. Bu önemli caminin bu yönünü bu yazılarımda paylaşmak istiyorum.

Hz. Süleyman Camisindeki süslemeler bazalt ve kalker üzerine oyma ve sgrafitto tekniğinde; ahşap üzerine ise boyama tekniğiyle oluşturulmuştur. Dış mimaride süsleme cepheler ve minarede karşımıza çıkmaktadır.

Avluya geçit veren batı kapının üzerindeki kitabe beyaz mermer zemine celi sülüs  hatla yazılmıştır. Bu kitabe bazalttan iki sıralık yüzeysel mukarnas dizisi ile oluşturulan çerçeve içine yerleştirilmiştir.

Güney cephe ortada mihrap çıkıntısı ile yanlarda iki katlı pencereler ile simetrik bir düzen yansıtmaktadır. Mihrap cepheden üçgen kesitli olarak çıkıntı yapmaktadır. Altta yarım piramidal formda biçimlenen çıkıntı üst kesimde de alttaki uygulamayı tekrar eder biçimde yarım piramidal bir külahla sonlanmaktadır. Mihrap çıkıntısının iki yanında iki katlı birer pencereye yer verilmiştir. Alt pencereler sade dörtgen açıklıklar şeklindedir. Alt ve üst pencereleri birbirinden silmeli taş blokları ayırmaktadır.

Devşirme izlenimi bırakan bazalt bloklar ardışık olarak düz ve oluk silmelerle yivlendirilmiştir. Cephenin üst kesiminde dört kuş evi belli arlıklarla yerleştirilmiştir. Bunlar bazalt üzerine kaş kemer formlu küçük nişler şeklinde düzenlenmiştir.

 Aynı tarz uygulamalar batı cephede de görülmektedir. Bunun yanı sıra batı cephenin güney cepheye bağlandığı köşede bazalt kesme taş bloğu üzerinde yarım bir kûfi yazı bulunmaktadır. Yazının üst kesimde kıvrık dal süslemesine yer verilmiştir. 

Doğu cephede iki pencere bulunmaktadır. Bunlar düz açıklıklı sade pencerelerdir. Ancak cephenin kuzeyindeki pencerenin lento taşının üstünde basık kemerin formuna uydurulmuş bir silme düzenlemesi yer almaktadır. Düzenlemede tek yivli düz profilli bir silme ile ardışık olarak yarım daire ve üçgen şekiller oluşturulmuştur. Bu düzenlemenin üstüne bir tek satır halinde bir kitabe yerleştirilmiştir. Kitabe beyaz kalker üzerine celi sülüs hatla yazılmıştır. Harflerin arasındaki boşluklar kıvrık dallarla birbirine bağlı rumi ve palmetlerle dolgulanmıştır.

Kitabe üst ve yanlardan olmak üzere üç yönden iki farklı düzenleme ile çevrilmiştir. İçte kabartmalı karecikler zikzak şeklinde kaydırmalı olarak dizilmektedir. Dışta ise kaval ve düz profilli silme dizisi yer almaktadır. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol