Diyarbakır kent yapı sanatının önemli eserlerinden olan Hz. Süleyman Camisi’nin son cemaat yerinin güney kenarının ortasına, harim mekânına geçilen basık kemerli kapı açıklığı yerleştirilmiştir. Kapının ahşaptan düzenlenen kapı kanatları geometrik süslemelidir. Sgrafitto tekniği ile işlenen süslemelerde ortada sekiz kollu yıldızlara yer verilmiştir. Yıldızların alt ve üst kesimi yatay doğrultulu zikzaklarla hareketlendirilmiştir. Alt ve üst kesimlerde zikzakların doğrultuları değiştirilerek eşkenar dörtgenler meydana getirilmiştir.

Sol niş kademeli silmelerle çevrelenmiş yüzey içinde yer almaktadır. Yuvarlak kemerli niş yarım dairesel planlı ve yarım kubbe kavsaralıdır. Silmelerle oluşturulan yuvarlak kemer, niş köşeliklerindeki sütunçeler üzerine oturmaktadır.

Sütunçe başlıkları üste doğru genişleyen silindirik formdadır. Yüzeyleri yaprak formlu dikey dilimlerle hareketlendirilmiştir. Nişin üst kesimine yerleştirilen düzenleme beyaz kalkerdendir. Üstteki yarım daire bölüme yarım bir papatya motifi işlenmiştir. Bunun altında iki satırlık sülüs kitabe yer almaktadır. Kitabede harf boşlukları rumili ve palmetli kıvrık dallarla dolgulanmıştır. Deforme olan kitabede bu ayrıntılar kısmen belli olmaktadır. Kitabenin altında küçük bir niş tasvir edilmiştir. Alçak kabartma tekniği ile işlenen niş yuvarlak kemerlidir. Kemer vazo şeklinde başlıkları olan iki sütun üzerine oturmaktadır. Yuvarlak kemerin ortasından bir kandil motifine yer verilmiştir. 

Sağ ayaktaki niş daha sade bir yapılanma göstermektedir. Başlıksız silindirik sütunçelere oturan yuvarlak kemer silmelerle oluşturulmuştur. Nişin üst kesiminde diğer nişteki gibi yarım daire madalyon ve iki satırlık yazı düzenlenmesi tekrar edilmiştir.

Güney duvarın ortasında yer verilen mihrap dörtgen yüzey üzerine açılan beşgen niş şeklindedir. Niş mukarnas kavsaralıdır. Sekiz sıra halinde düzenlenen kavsara altta yelpaze sırası ile başlamakta, en üstte yivli bir tepecik ile son bulmaktadır. Yuvaların yüzeyi sadedir. Sıralar çift yivli şeritlerle birbirinden ayrılmaktadır. Kavsara üstten üç dilimli kemer ile kuşatılmaktadır. Taş mihrabın yüzeyi son dönem onarımları esnasında yeşil yağlı boya ile boyanmıştır. Mihrap orijinal olmayıp sonraki dönemlerde yenilenmiştir. 

 İç mekânda kuzeydeki mahfilin güney duvarında bir nişe yer verilmiştir. Kıble yönünü gösterme işlevi taşıyan bu niş yarım daire planlı ve yarım kubbe kavsaralıdır. Sade bir yapıya sahip olan nişte kavsaranın altında kör yuvarlak kemer dizisinden oluşan düzenlemeye yer verilmiştir.

İçte üst örtü ve duvarlarda sonraki dönem onarımları sırasında yapılmış kalemişi süslemeler bulunmaktadır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol