İnsülin direnci günümüzün şişmanlık ve aşırı kilo halinin en acil sebeplerinden bir tanesi. Nedir bu direnç, ne oluyor derseniz, vücudumuzda bu hormonu algılayan alıcıların ona sırtlarını dönmesi diyebiliriz. Ayrıca insülin direnci şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıklarının da değiştirilebilir sinsi sebeplerinden. Ama iyi haber şu ki bu büyük problemi minik minicik alışkanlık değişimleri ile rahatlıkla alt edebiliriz.

PEKİ, İNSÜLİN DİRENCİM OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARIM?

-Şayet bel çevrenizdeki yağlanma artmışsa (erkeklerde 102 cm ve üstü kadınlarda ise 88 cm ve üstü),

-Kan yağınız (trigliserit) 150’nin üzerinde ve iyi huylu kolesterol HDL 50 değerinin altında ise,

-Tatlı ve iştah krizleriniz varsa,

-Tansiyonunuz yükseliyorsa,

-Gece uykudan kalkıp bir şeyler atıştırma ihtiyacı duyuyorsanız,

-Yemeklerden hemen sonra bir tatlı isteği ve ayrıca yorgunluk çöküyor, uyku hali oluyorsa,

-Börek, poğaça, çörek vb çok sevdiğiniz besinlerse,

-Sabahları yorgun argın uyanıyorsanız,

-Uzun süreler aç kalabiliyorken yemeğe başladığınızda durdurulamaz bir roket hızında yiyorsanız,

İnsülin direnciniz olduğunu düşünebilirsiniz.

EĞER İNSÜLİN DİRENCİNİZ VAR İSE;

-Her nevi şeker tüketimine sınırlama getirin (meyveler dahil),

-Günde iki öğün beslenmeyi deneyin,

-Beyaz unlu besinlere sınırlama getirin mümkünse bir süre hiç tüketmeyin,

-Yediklerinizin yanı sıra içtiklerinize dikkat edin sadece şekersiz çay kahve ve en önemlisi ve hatta tek başına su için,

-Daha az tuz tüketin,

-Yediğiniz protein miktarını artırın ama bubların yağsız olanlarını tercih edin,

-Hemen her gün ve daha çok hareket etmeye gayret edin,

Evet, gördüğünüz üzere minik değişikliklerle insülin direncini paramparça edebiliriz. Önemli olan ise bu bahsettiklerimi süreklilik yani alışkanlık haline getirebilmek, aksi takdirde sonuç alsanız bile tekrar eski halinize dönersiniz. Sağlıklı beslenme ve kilo yönetiminde en çok problem yaşanılan konu sonuç almak değil onu sürdürebilmek. Bu sebeple hayatınıza uygun ve sürdürülebilir akışkanlıklar edinmelisiniz.

En sık rastladığım ‘hocam ekmeği tamamen hayatımdan çıkardım’ ve buna benzer uygulamalar, esasen o dönem için geçerli olan bu karar bir süre sonra yerini hayattan çıkarılan besinin hayallerini kurmaya veya direk kendisini ve fazlaca tüketme şekline bırakıyor. Oysa ki makul ölçülü şekilde her besinden tüketmek en doğrusu olacaktır.

Tabii burada aykırı sesleri duyar gibiyim ‘hocam şekere ihtiyaç yok neden tüketilsin çıksın tamamen hayatımızdan.’ Ona bakarsanız hayatımızda ihtiyacımız olmayan o kadar çok şey barındırıyoruz ki saymakla bitmez. Benim bakış açım şu; ihtiyacımız olmasa bile bazı besinler bir şekilde hayatımıza girmişler ve biz onları görmezden gelsek de onlar orada varlar ve oldukları müddetçe de bi şekilde aklımızda olacaklar. O halde onlarla yaşamayı öğrenip gerçekten canımızın istediği zamanlarda bağımlılık olmaksızın tüketmek çok mantıklı olacaktır. Ve bahsettiğim şekli ile sağlıklı beslenme programı uygulamak sanılanın aksine çok çok kolaydır. Yeter ki niyet edin ve doğru ellerde optimum kilo programına başlayın

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol