banner5

Kadınların yüzyıllardır verdiği emek sonucunda, özel alandan kamusal alana geçişi ile birlikte, iş hayatında, siyasette, yerel yönetimlerde, yerini almaktadır. Ortaya çıkan bu tablo oldukça güzel bir görüntüdür.

Kadınların mücadelesi sonucunda edindikleri kazanımlar, yaratılmış olan toplumsal cinsiyet eşitsizliğini yok edeceğine inanıyoruz. Erkeğin tek başına hakim olduğu erk zihniyetin yaygın olduğu alanlara, kadınlar müdahale edince o erkek şiddetti de ortadan kalkmaktadır. Böylelikle de yeşil sahalarda da kadınları hem futbolcu olarak, hem de futbol hakemi olarak görmek oldukça güzel bir görüntüdür. Kadınların yönetimi ile birlikte ortaya çıkan kötü izlerde silinmeye başlandı. Eskiden futbol karşılaşmalarında parmak sayısını geçmeyen kadın taraftarlar, artık kendi taraftar gruplarıyla sahada yerlerini almaktadır.

Yeşil sahalarda oynanan futbol, genelde erkek oyunu olarak bilinir. Kadınların her alana el atması ile birlikte, kadınların da futbola karşı ilgisinin daha çok artması, bu konuda da profesyonel liglerin kurulması ile birlikte futbolun sadece erkeklerin oyunu olmadığını kanıtlandı. Futbolda oyun dışında hakemlik dalında da kadınlar emin adımlarla yollarına devam ediyorlar.

Kadınların futbol hakemliğine başlamasıyla, erkek taraftarların küfürleri artık yok denecek derecededir. Bununda en kısa zamanda yok olacağına eminim. Hakem kararlarında kadınların erkeklerden daha iyi kararlar verip yönettiği ortadadır.

Kadın hakemlere daha çok maç yönetme imkanı verilirse, liglerde büyük bir dalgalanmada yaşanacaktır. Yan hakemlikle bu iş sadece olmaz, orta saha hakemliklerinin de kadınlara teslim edilmesi gerekiyor. Çünkü kadınlar erkeklere göre daha doğru karar verirler, kadın eşitlikçidir, adaletlidir.

Evet, dünyanın birçok ülkesinde, kadın hakemlerin üst liglerde ki, futbol karşılaşmalarında hakem olarak girip maç yönettikleri gün gibi ortadadır, ama bizim liglerde kadın hakem göremiyoruz. 2019 yılındayız sadece ama sadece kadın hakemlerimizi amatör lig maçlarında görüyoruz.

Türk futbolunun ayağa kalkmasının önündeki en önemli engellerden biri de, hiç kuşkusuz Merkez Hakem Kurulu’nun karşılaşmalar sadece erkek hakem atamasından kaynaklıdır. Merkez Hakem Kurulu karşılaşmalara kadın hakem atasın bakın karşılaşmaları nasıl yönetiyorlar. Kadınlar adildir, kimsenin hakkını yemezler, o zaman da maç nasıl yönetilir hep beraber görürüz. Bu futbolumuzun ilerlemesine büyük katkı sunacaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol