ESKİYE SAYGI, YENİYE ÖNEM…

Bir önceki yazımda sizlere Toronto’nun ulaşımı ve yeraltı alışveriş merkezlerini yazmıştım. İklimi nedeniyle bu ülkede yer üstü kadar yer altına da büyük önem verildiğini anlatmaya gayret etmiştim. Şimdi yer üstündeki Toronto’ya geçmeden önce birkaç bilgi vermek istiyorum.

Toronto’nun, doğal olarak Kanada’nın geçmişi çok eskilere dayanmıyor. Öyle Türkiye gibi binlerce yıllık tarihi bir yerleşim alanı değil. Fakat buna rağmen Kanada, her yıl yaşanabilir ilk 10 ülke arasında yer almayı başarıyor. Toronto özelinde baktığımda bunu net olarak görebiliyorum. Ancak, gözlemlerime ek olarak arkadaşlarım ve öğretmenlerimle yaptığım sohbetlerden de bunu sağlayan nedenlerden bazılarını şöyle sıralayabilirim.

-Kanada’da suç oranı çok düşük. Bunda iyi bir adalet sistemlerinin olmasının ve bunun iyi işlemesinin etkisi büyük.

-Şehirler inşaat edilirken, doğaya mümkün mertebe zarar vermeden yaşanabilir yerleşim yerleri oluşturulmuş.

-Toronto’ya eğitimime katkı sunmak için geldim. Ve hiç zorlanmadım. Bu alanda görev yapanlar, sizlere gerekli tüm desteği veriyorlar. Herkes güler yüzle sizlere destek oluyor.

-Kesinlikle ayrımcılığa maruz kalmıyorsunuz. Dininiz, ırkınız, renginiz ne olursa olsun fark etmiyor. Herkes eşit görülüyor.

-Ülkede insanların yaşam standartları yüksek ve güçlü, çünkü sürekli gelişen bir ekonomiye sahip.

Elbette Kanada’ya gelen herkes kendine göre farklı birçok neden bulabilir. Bu bilgileri verdikten sonra şimdi tekrar asıl konumuza yani yer üstündeki Toronto’ya dönelim.  

Kanada; birkaç yüz yıllık ülke olmasına rağmen eski yapılara çok büyük önem veriliyor. Yeni yapılar ile eski yapılar büyük bir uyum içinde bulunuyor. Yeni yapılar inşa edilirken, eski yapılara zarar vermemek için gereken neyse eksiksiz yerine getiriliyor. Yani eskiye saygı, yeniye önem veriliyor. Buda şunu gösteriyor, bu ülke de inşaat sektörü içinde görev ve yetik alan herkes, işinin bilincin de ve gerekeni titizlikle yapıyor. Bu bir kültür ve nezaket içinde süre gelmiş. Toronto’da sayısızca gökdelen var, her biri kendisine özgü mimarisi ile hayran bırakıyor. Ama eski de, yeni kadar değer görüyor ve korunuyor.

Eee malumunuz buralara da bahar geldi. Büyük alışveriş merkezleri cıvıl cıvıl… Bu alışveriş merkezlerinde dünyaca ünlü markalar size sayısızca seçenek sunuyor. Şimdi fiyatları nasıl dersiniz; Kanadalıların kazançlarına göre çok pahalı değil. Bunun yanında indirimlerde oluyor, ama TL’ye çevirdiğimizde ciddi rakamlar ortaya çıkabiliyor.

Şimdi bu güzel ülkeyi şehri yazmak kelimelerle anlatmaya çalışmak çok zor. O yüzden çektiğim fotoğraflarla yazımı bu hafta bitirmek istiyorum.

Toronto’dan sevgiler…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol