banner9

Geçmişten günümüze gelen kanlı bir tarih olan 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, coğrafya ve sınırlara bakılmaksızın evrensel bir sorundur.

25 Kasım 1960'ta Dominik Cumhuriyeti'nde diktatörlüğe karşı mücadele eden üç kız kardeş Patria, Minerva, Maria Mirabel'in cesetleri bir uçurumun dibinde bulundu. Mirabel kardeşlerin tecavüz edilerek vahşice öldürüldüğü ortaya çıktı ve onlar diktatörlüğe karşı mücadelenin sembolü oldu.

Her ne kadar dünyanın her yerinde kadınlar bu kanlı tarihe karşı mücadelelerini sürdürse de, maalesef ki hemen her gün kadınlar katledilmeye devam ediliyor.

Bu yıl Ocak ayında 27, Şubat’ta 31, Mart’ta 27, Nisan’da 36, Mayıs’ta 27, Haziran’da 29, Temmuz’da 31, Ağustos’ta 50, Eylül’de 39, Ekim’de ise 36 kadın  öldürüldü. Birde fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddet gören kadınlar da bunun çabası.

Bir kurban gibi adeta katledilen kadınların bu durumu bu coğrafyanın utanç tablosudur.  Arabistan çöllerinde nasıl ki toprağa diri diri gömülen kız çocuklarının hesabının Kuran’da Allah tarafından o zalimlerden sorulacağı yazılıyorsa, bugün öldürülen kadınların hesabını da elbet Allah katillerden soracaktır.

Bakın insan sadece bir kişiyi vurduğunu ya da öldürdüğünü sanır. Oysaki vuran ve öldüren kişi sadece bir kişiyi değil, kendisini ve geride kalan herkesi vurur ve öldürür. Bir anne öldürüldüğünde geride kalan çocuklar bir ölüden daha beter olur. Bunu bildiğiniz halde neden bir katile dönüşüyorsunuz?

Düşünsenize sanki ülkede bir iç savaş varmış gibi erkekler her gün birkaç kadını öldürüyor. Ve bu artık sıradanlaşmış bir durum haline gelmiş. Çok ciddi bir toplumsal sorun haline kelen kör şiddet bir türlü son bulmuyor.

Her alanda şiddetin normalleşmesi, toplumsal cinsiyet ayrımının derinleşmesi, kadınların yakın çevrelerinden gördükleri sosyal, ekonomik, siyasal, hukuki, cinsel, duygusal, kültürel şiddet saldırılarını artırıyor. Birçok araştırma kadının en çok yakın sosyal çevresinden ve ailesinden şiddet gördüğünü söylüyor. Kadınların yüzde 68'i eş/boşandığı eş, sevgili/eski sevgili tarafından öldürüldü. 31 kadın ağabey, baba gibi yakın aile bireyleri tarafından öldürülürken, birçok kadının da kimler tarafından öldürüldüğü henüz bilinmiyor.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gün'ünde olduğu gibi kadınlar her gün birlikte, her türlü şiddete karşı mücadele etmeli. Tüm kadınlar şiddet, öldürme,  taciz ve tecavüze karışı her günü 25 Kasım’a çevirmeli.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol