Sevgili okurlar; son günlerde başta büyükşehirler olmak üzere birçok yerde çöp konteynerlerini karıştırarak hepimizin evimiz kokmasın diye attığımız çöplerden kağıt, plastik vs vs toplayarak satıp memleketteki anne babasına, eşine göndererek geçimlerini sağlamasına yardımcı olmaya çalışanlara yönelik “hırsızlık, kamu malına zarar gibi gibi” iddialarla engel olunmaya çalışıldığı haberlerini oluyoruz.

İstanbul Ümraniye’de bir grup çöplerden geçinen genç insanı izledim dinledim. İçlerinde tek hayali üniversite okumak olanından tutunda bir üniversitenin biyoloji bölümünden mezun olup aranamayan bir öğretmene kadar yüzlerce kişi bunun uçurumun kenarı olduğunu ve hayata tutunmak için başlarını eğerek bu işi yapmaktan başka çareleri kalmadığını söylüyorlar.

Anlatımlarına bakıldığında duygulanmamak elde değil, bazı anlatımlar şöyle:

“Biz o çöpü karıştırma dediklerinde utancımızdan başımızı eğiyoruz. Bizim yaşlılar bakım evinde değil onlara bakabilmek için bu işte çalışıp paralarımızı ailemize gönderiyoruz. Bize bunu yapanların birinin çocuğu gelsin bir gece burada yattığımız yerde yatsın işi onlara bırakalım. Kimsenin çöpten geçinmek zorunda kalmadığı bir Türkiye istiyoruz.” gibi gibi.

Evet sevgili okurlar sanırım hepimiz bu son söyleme “Kimsenin çöpten geçinmek zorunda kalmadığı bir Türkiye istiyoruz” söylemine katılıyoruzdur.

Sevgiyle kalın…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol