Havaların soğuması ile yaşam şeklimizde gerek beslenme, gerek fiziksel aktivite açısından değişiklikler oldu tabi ki, bu iki durumun sağlığımız ve kilo yönetimimiz üzerine doğrudan ve dolaylı olarak önemli etkileri bulunmakta. Bu anlamda oluşan değişiklikler ve doğan ihtiyaçlarla ilgili birkaç öneride bulundum keyifle okuyun ve ciddiyetle uygulayın.

Fiziksel aktivite yetersizliği

Her ne kadar konumuz daha çok beslenme olsa da kışın getirdiği en büyük ve olumsuz değişiklik bence hareketsizlik. Son dönemde hareketsizlik ile ilgili obeziteden daha çok ölümcül olduğuna dair tartışmalar varken, hiçbir tartışmaya girmeden hareket etmek en iyisi gibi gözüküyor. Üşümeden kaynaklı daha az hareket etme isteği, aynı şekilde daha az dışarı çıkmak, daha çok araç kullanmak derken, fiziksel aktivite düzeyimiz yok denecek kadar azalıyor. Bunun en iyi çözümü soğuğun oluşturduğu ataleti üzerimizden bir an evvel atıp hareket etmektir çünkü ne kadar hareketli olursak o kadar az üşürüz. Haydi bol bol hareket evde işyerinde dışarıda her yerde her zaman.

Kilo alma eğilimi

Yukarıda da bahsettiğim gibi hareket alanımız sınırlandıkça soğuktan dolayı sürekli kapalı mekanlarda geçirdiğimiz vakitte artıyor. Bence kapalı mekanda olmak demek eşittir besinlere daha kolay ulaşmak demek. Evde işyerinde şurada burada derken bi şekilde daha fazla besin tüketiyoruz ve tabi ki hareketsizliğe de bağlı olarak kilomuz artıyor DİKKAT!.

Mutsuz hissetmek

Günlerin kısalması, güneş ışınlarının daha etkisiz olması, depresyona eğilimi artırabilir ki, bunun üzerine genelde kapalı mekanlarda olmayı eklersek kişiler genelde kendini mutsuz hisseder. Ayrıca bazı araştırma sonuçları gösteriyor ki, kışın depresyon vakaları artmakta. Ayrıca duygusal açlığımıza bağlı besin tüketme isteğimizi de göz önünde bulundurursak durum vahim. Bu sebeple beslenmemizde muhakkak omega-3 yağ asitlerinden zengin besinlere yer vermeliyiz yani bol bol balık, ceviz, keten tohumu gibi besinler. Bunlar sizi depresyona karşı daha güçlü hale getirir.

Bağışıklık sistemimiz

 Kışın getirdiği büyük tehlikelerden biride pek tabi soğuk algınlığı ve griptir, bunlara karşı doğanın bize bu mevsimde sunmuş olduğu antioksidan antikanserojen etkili nar, elma, portakal, mandalina, lahana, turp gibi meyve ve sebzeleri çiğ halleri ile bol bol tüketmeye çalışın.

 Sıvı kaybı

Biz farkına varamasak ta kış aylarında da sıvı kaybederiz bunun üzerine kışın su içme isteğinin azalmasını da eklersek sıkıntı yaşama ihtimalimizin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple yeteri kadar su içemesek bile su içeriği yüksek meyve, çorbalar, açık bitki çayları içerek bu sorunu bertaraf ederiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol