banner9

Kış aylarında, yaz aylarına oranla insan bünyesi soğukla birlikte birçok hastalığa daha fazla maruz kalıyor. Dolayısıyla daha dikkatli olmak gerekiyor. Hasta olduğumuz da elbette ki, öncelik işin uzmanı doktorlara görünmek ve onların vereceği tedavi yöntemini uygulamak gerekmektedir.

Fakat tüm uzmanların üzerinde durduğu önemli bir konuda, bitki çaylarının özellikle bağışıklık sitemine iyi geldiği yönündeki görüştür. Bu nedenle kış aylarında bitki çayları, daha fazla tüketilmektedir. Bu nedenle bende bitki çaylarını tanıtıcı birkaç yazı yazacağım. Umarım faydalı olur.   

Ihlamur Çayı

Ihlamur, halk arasında çok sevilen ve tüketilen bir bitkidir. Kışın, üst solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılır. Bronşlardaki salgıları sulandırır. İdrar söktürür. Uyku getirir. Kaynatılarak içilir. Yemek saatine doğru içildiğinde, iştahı azaltıcı etkisi de vardır.

Adaçayı

Adaçayı her 3 beden tipi için de faydalıdır. Haşlama veya demleme yöntemi ile yapılır. Uzun süre kaynatmak iyi değildir. Yapısında doğal olarak bulunan bazı maddeler, özellikle bayanlar için hormonal açıdan çok yararlıdır.

Östrojene benzer etkileri içerdiği için erkeklerin çok fazla miktarda ve uzun süre içmesi önerilmez. İçinde doğal uyarıcı maddeler olduğu için gündüz saatlerinde içilmeli, akşam yatarken içilmemelidir, fazlası uykuyu kaçırabilir.

Mikrop öldürücü özelliği vardır. Boğaz enfeksiyonlarında gargara olarak kullanılabilir. Tansiyonu düşüklüğüne iyi gelir. Çok koyu içilmemelidir. Az miktarda içilmelidir. Hem doğu, hem de batı kültürlerinde bu çayın, kişinin ruhsal açıdan daha pozitif olmasına yardımcı olduğuna inanılır.

Melisa Çayı

Her 3 beden tipinde faydalıdır. Dünyada yaygın biçimde tüketilir. Tansiyonu düşürür. Uyku getirir. Çarpıntı ve sinirlilik gibi şikayetler olduğunda yararlıdır. İdrar söktürücüdür. Melisa ağacının yapraklarından elde edilen doğal haldeki “Melissa Officinalis” dışında aynı familyadan elde edilen kültür bitkisi çeşidine de “oğul otu” adı verilir.

Nane Çayı

Nane Çayı; sinir sistemine yararlıdır. Bulantıya da iyi gelir. Diyet esnasında, sinirlilik ve mide yanmasında çok faydalıdır. Nane özellikle sinir sisteminin ve kalbin dostudur. Özellikle Pitta’lar için uygun olup ılık bir şekilde ve içine nöbet şekeri konarak içilmelidir.

Yazın, içine nane konarak yapılan cacıklar çok iyi bir Pitta dengeleyicidir. Diğer beden tipleri ise sıcak içebilirler. Kuru nanenin yaprakları kaynatılarak aroması çıkartılır. Poşet çaylarda kullanılan malzemenin organik olup olmadığına bakılmalıdır.

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu C vitaminini uzun süre koruyabilmesinden dolayı, özellikle kışları içilmesi popüler bir çaydır. Eğer kişinin midesinde aktif gastrit varsa veya tansiyonu çok düşükse dikkatli kullanmalıdır.

Vücudun mikroplara karşı direncini artırır. Şeker hastalığında ve egzama tedavisinde yardımcıdır. Doğu Anadolu’nun yüksek kısımlarında doğanın hediyesidir.

Marmelât olarak da tüketilir. Demir içerdiği için kansızlık tedavisinde çok faydalıdır. Kabızlık ve hemoroid tedavisinde ılık lapa olarak 20-25 dakika makat bölgesine temas ettirilerek tutulursa hemoroid plaklarını büzer ve toparlar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol