banner9

Bitki çaylarıyla ilgili üçüncü yazımda da, doğanın bize sunduğu bir birinden önemli bitki çayları hakkında bilgileri paylaşmaya devam ediyorum. Bu çaylar damak tadı açısından çok güzel olduğu kadar, sağlık açısından önemli faydalara sahiptirler. İşte o çaylardan bazıları…

Anason Çayı

Vata’larda ve Pitta’larda faydalıdır. Ağrı kesici, sakinleştirici ve gaz söktürücüdür. Anason özellikle karın ağrılarında yararlıdır. Menapoz öncesinde  östrojen eksikliğinde bulguları rahatlatmakta oldukça yardımcıdır. Karın ağrısına iyi gelir ve uykuya rahat geçiş sağlar. 2-3 çay kaşığı kaynar suda demlenerek içilir.

Kakule Çayı

Osmanlı zamanında, iyi kahve yapanlar, kahve ile beraber kakule de çektirirlermiş. Kahvenin uyarıcı etkisini dengeler. 1-2 kahve kaşığı kakule hazım ettirmeye faydalıdır. Doğal yolla yenilenlerin sindirilmesinde, mide rahatsızlığı olanlarda kullanılabilir. Kakule dinçlik verici ve zararsız bir uyarıcıdır. Koyu bir kahve içmektense, ağza kakule alıp çiğnemek daha iyi bir uyarıcı etki yapar.

Rezene Çayı

Rezene sindirim sistemini rahatlatır. Kolit gaz ve karın ağrısını toparlar. Birçok hastamda uzun süreli hazımsızlık ve gaz şikayeti çekenlerde sadece rezene çayı içmekle bile önemli bir rahatlama sağlandığını gözlemişimdir. Ağır yemeklerden sonra kahve veya kola yerine içilecek ılık bir bardak Rezene Çayı sindirime yardım eder. Vata’lara uygundur, Pitta’lar ılık olarak içebilirler, Kapha’ların çok fazla içmesi önerilmez.

Lavanta Çayı

Lavanta tek başına kullanılmaz. Granülleri (parçacıkları) toksiktir. Az miktarda, kırıntı gibi kullanılırsa kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar. Diğer karışım-çaylara eklendiği takdirde sinir sistemine ferahlık verir. Karışım halinde dahi, en fazla 2-3 granül kullanılır.

Biberiye Çayı

Sıcak su içine konur, tadı biraz acımtıraktır. Tok karnına içilirse, bir süre sonra yağları eritici ve kolesterolü düşürücü etkisi de vardır. Yurt dışında yapılan bazı araştırmalarda vücuttan iyi bir toksin atıcı olduğu ve bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

Sinameki Çayı

Senna gurubu ekstreleri birçok ilacın içinde bulunur. Devamlı ve uzun süreli kullanılırsa bağırsak tembelliği yapar. Bağırsağın villus adı verilen fırça şeklindeki hücrelerinin yapısını bozar. Tek başına ve koyu içilirse hafif karın ağrısı ve gaz yapabilir, rezene ile karıştırılarak kullanılırsa bu etkisi azalır. Kabızlık tedavisinde, bol ılık su içilmesi, beslenmenin lifle gıdalarla yapılması ve egzersiz yapılması daha doğaldır.

Mısır Püskülü / Maydanoz Çayı

İdrar söktürücü etkileri vardır. İdrar boşaltımını artırarak, ödemi sökmeye yardımcı olur. Bir tutam mısır püskülü ile bir avuç maydanoz beraberce kaynatılır.

 Hatmi  Çayı

Kuşburnu ile ilgisi yoktur. Yabani bamyagillerden bir bitkinin lale şeklindeki çiçekleridir. Koyu mor renklidir. Vata’lar için uygundur. Özellikle öksürük ve soğuk algınlığında yararlıdır. Kış aylarında diyet yaparken yardımcı bir bitki çayı olarak içilebilir. Oldukça ekşi bir tadı vardır.

Funda Çayı

Genelde piyasada satılan karışım halindeki birçok zayıflama çayının içinde bulunur. Tadı oldukça buruk ve hafif acımtıraktır. Yağları eritmek için tok karnına 1-2 fincan içilir. Ancak çok uzun süreli ve fazla miktarlarda içilmesi uygun değildir. Çok koyu içilirse kabızlık yapabilir.

Sarı Kantaron Çayı

İngilizcesi St. John’s Wort olan Sarı Kantaron dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Oldukça midevîdir. Mide ağrılarında bir rahatlama sağlar. Depresyona iyi gelen etken maddesi hiperisin suda değil alkolde çözündüğü için sadece çayını içerek depresyona karşı bir iyilik beklemek yanlıştır. Buruk bir tadı ve sarımtırak bir rengi vardır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol