Sayın Valim;

Sayın Kaymakamım;

Kızıltepe halkı başlıkta sorduğum soruyu, son günlerde bize sıkça sormaktadır. Bizler yaşadığımız şehirde sorumluluk sahibi insanlar olarak, bu soruları aksettirmek durumunda hissediyoruz kendimizi. Bu nedenle bu köşede bize sorulan soruları ilgililere aktarmakla yükümlüyüz diye düşünüyoruz.

Sebeplerine girmeyi gerekli bulmadan, Kızıltepe cadde ve sokakları iki yıldan fazladır adeta harabeye dönüşmüştü. Burada yaşayan halk kışın çamurla, yazın tozla cebelleşip durdu. Kızıltepe kaymakamları da bu süre zarfında bu zorluklardan paylarını aldılar. Bu nedenle halkın yaşadığı psikolojiyi iyi bilmektedirler. Sayın Hüseyin Çam ve önceki kaymakamlarımızdan söz ediyoruz.

Şehrimizde her yönüyle bir ulaşım kirliliği hakim. Ana caddelerin hepsi neredeyse tamamlandı ama mahalle sokakları kaldı, bu bir yana ortak kullanım alanları olan kaldırımlar üzerinde, yıllardır çözüm bekleyen bir sorun olarak, seyyar satıcıların çeşitli tezgahlar kurmak suretiyle yol açmış oldukları bir kirlilik mevcuttur. Yayalar olarak adım atmakta zorlanıyoruz buralarda. Bu kirliliğe küçük çıkar hesapları başta gelen nedendir. Ayrıca şehrin ana caddeleri üzerinde şerit ihlalleri de yapılarak seyyar satıcıları el tablaları için adeta buraları park alanı olarak kullanıyor. Neticede tek şeride dönüşen caddelerde akar trafikte tıkanmalar hemen baş gösteriyor.

Sayın Valim ve Sayın Kaymakamım;

Bir ülkede ulaşım devlet ile halk arasında bağlantı oluşturmaktadır. Bu anlamda ulaşım sıkıntısı yaşayan bir devletin halkına ulaşmakta zorluk yaşadığı bir gerçek olarak karşımıza çıkar. Tabiri caizse devlet ile millet arasındaki çekimi, tıpkı bir mıknatıs gibi, ulaşım sağlamaktadır. Çok şükür son yıllarda ülkemiz gerek doğu-batı gerekse güney-kuzey istikametlerinde güçlü ulaşım bağları ile birbirine kenetlenmiş durumda. Her biri birer şaheser olarak kabul ettiğimiz tüneller ve viyadüklerle neredeyse zorluk yaşayarak gidemeyeceğimiz en küçük bir beldemiz bile kalmamış durumda. İşte bu güçlü bağlantıların şehirlerimizin merkezlerinde de yaşamamız gerekir, diye düşünüyoruz.

Bu konuda iyi niyetinizden zerre-i miskal kadar şüphemiz yoktur. Şehrimize geldiğiniz daha ilk günden bu yana sorunlara karşı ortaya koyduğunuz refleks ve bu bağlamda çözüm gücü olma isteğiniz bizi memnun etmiş, taleplerimizi size iletmekte cesaret vermiştir. Bir gazeteci ve bir Kızıltepeli olarak olumlu çalışmalarınızı Mardin genelinde ve ilçemiz olan Kızıltepe’de memnuniyet verici buluyor, sizi takdir ediyoruz.

Sizin çalışmalarınıza hükümet desteğini vermekte hiçbir tereddüt göstermeyen vekilimiz Sayın Cengiz Demirkaya’nın bütün girişimlerini katkılarını değerli buluyor, daha fazlasını bekliyoruz.

Geçenlerde ana muhalefet partisi olan CHP’nin İlçe Başkanı Sayın Eyüp Kalkan Beyi ziyaret etmiştim. Sayın Kalkan’ın çalışmalarınızı yakından izlediğine şahitlik ettim; hatta bu konuda bir haber de yapmıştım.  Kendileri çalışmalarınızı takdir etti, memnuniyetini ortaya koydu ve kış gelmeden mahalle aralarındaki sokakların yağışlar başlamadan bitirilmesine dikkat çekmişti.

Haklı bir dikkat çekmeydi Sayın Kalkan’ın. Takdir edersiniz ki, kışın gelmesiyle Kızıltepe’nin her tarafı çamur deryasına dönüşecek, mahalle içlerinde hiçbir altyapı çalışması böylesi şartlarda yapılamayacaktır. Her çalışmanın bir bütçesi olduğu bilinciyle ve ülkemizin zor bir süreçten geçtiğini de hesaba katarak, Kızıltepe’de özellikle mahalle aralarındaki sokakların çamurdan kurtarılması zor olacak gibi. Ama halkımız umudunu kaybetmiş değildir.

Sayın Valim ve Sayın Kaymakamım;

Kızıltepe halkının yönü giderek devletin bulunduğu odak noktasına dönmektedir. Bu hissiyatı yaşamaktayız. Bu, nihayete varırsa önemli bir kazanım olacaktır, memleketin huzuru ve selameti açısından. Sokak aralarında tuttuğumuz nabzı, bu anlamda halkın bir sorgulama içerisinde olduğunun ipuçlarını vermektedir. Buna giden yol elbette ülkemiz coğrafyasının genelinde demokrasi ve özgürlükler adına kat edilen mesafeden geçmektedir ve bu mesafe giderek daha önemli bir nitelik kazanmaktadır.

Hal böyle iken Kızıltepe ihmale gelmez bir şehirdir. Devlet Kızıltepe ve onun gibi “kırılgan” şehirlerde sosyo-ekonomik atılımlar başlatmalı, hazır sizin gibi “halkın valisi” burada iken, bu şansı iyi değerlendirmek gerekmektedir.

Kızıltepe’yi,  Mustafa Kemal’in 1915 ve 1916 yıllarında ziyaret söylenmektedir; hatta Büyük Önder’in burada iken bir üst rütbeye terfi etmesi üzerine “Kızıltepe, Paşa olduğum Şehir” sözünü sarfederek paye verdiği belirtilmektedir.

Kızıltepe halkı şu durumda hakketmediği yaşam şartları ile, buna kent yaşamı dense, boğuşmaktadır. Umarız sizin çalışmalarınızla ilçe halkı layık olduğu kent yaşamına kavuşacaktır.

Saygıyla…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol