banner9

Aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs, dünyayı kasıp kavuruyor. Çin’de vaka sayısı azalırken, Avrupa’da her gün sayı yükseliyor. Türkiye’de ise resmi rakamlara göre 47 kişi de kronovürüs tespit edildi.

Kronovürüs de tıpkı IŞİD gibi daha girmediği bölgelerde bile büyük bir korku salıyor. Sağlık Bakanı’nın “Aramızda koronavirüslüler olabilir” açıklamasından sonra herkeste büyük bir panik yaşanmıştı ve marketlere dadanan vatandaşlar reonları resmen yağmaladı.

Özellikle kuru gıdalar, hijyen malzemeleri rafları boşaldı. Konserve, makarna, tuvalet kağıdı, kolanya  dezenfekte ve temizlik malzemelerine büyük akın var. Marketlere giden vatandaşlar ihtiyaçtan fazlası ürün alıyor ve başka insanların haklarını da gasp ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü, bir ülkenin tümünü ve  dünyayı saran koronavirüs için pandemi ifadesini artık kullanıyor. Bu da virüsün ne kadar ürkütücü bir boyutta olduğunu gösterdi.

Çin’de her ne kadar ölü sayısı binleri aşmış olsa da, bu virüsle en iyi mücadele eden ülke oldu. Çin’in nüfusu bir birbuçuk milyar dolayında, dolayısıyla ölenlerin sayısını kendilerince çok abartılı bulmuyorlar.

Virüsten en kötü etkilenen ve mücadelede yetersiz kalan ülkeler ise İran ve İtalya oldu. İran ve İtalya’da bakan ve milletvekilleri de kronoya yakalandı. İtalya artık hastalığı çok ciddiye alıp sıkı bir mücadele vermeye başladı. İran’da ise yaşanan ekonomik ve siyasi krizin üzerine bir de kronavürüsü gelince içler acısı bir durum ortaya çıktı. Resmi rakamlara göre ölü sayısı yüzleri bulurken, muhalefet binlerin öldüğünü söylüyor.    

Bu virüsün özelliği, yüksek oranda bulaşıcı olması. Bu nedenle temiz olmak ve tedbirli davranmak çok önemli.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap da, yaptığı açıklamada, Türkiye’de 3-4 hafta içerisinde vaka sayısının 5 bin civarında olmasını beklediklerini, ama bu çok kritik sayının 30 bin bile olabileceğini söyledi. Yani Türkiye için bu 3-4 haftaki süreç çok önemli. Virüsün seyri belli olacak.

İçişleri Bakanlığı da önceki gün 81 ile gönderdiği genelge kapsamında tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, düğün salonu, kafe, bar ve spor alanları gibi birçok sosyal aktivite ve iş yerlerinin faaliyetlerini  geçici bir süreliğine durdurdu.

Bu karar tedbir amacıyla önemliydi ve olması gereken bir durumdu. Fakat kapatılan işletmeler, iş yerleri, çalışan küçük ve ya da büyük esnaflar için ne gibi ekonomik önlemler alınacak? Buna dair henüz bir bilgilendirme yapılmadı. Herkes devletin ekonomik desteğine dair açıklama bekliyor.

Bakın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, kira, elektrik, gaz ve vergilerin askıya alınacağını açıkladı.

Bizde de bu ekonomik tedbirler alınacak mı? Ekonomik tedbirlerin alınmaması virüs kadar öldürücü olabilir, bilginize.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol