Koronavirüs salgınında normalleşme planları çok fazla işe yaramadı ve vaka sayıları gün geçtikçe artmaya başladı. Avrupa'nın bazı kentlerinde ise yeniden karantina kuralları uygulanmaya başlandı.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan gizemli hastalığı duyduğumuzda Ocak ayının ilk günleriydi. 3 Ocak 2020’de 44 kişinin bu hastalıktan etkilendiği bildirildi. 7 Ocak’ta ise Çin otoriteleri, Coronavirus’u bu gizemli hastalığın etkeni olarak tanımladılar.

22 Ocak gecesini 23 Ocak’a bağlayan saatlerde 11 milyon nüfuslu Wuhan kenti hastalığın yayılmasını engellemek için karantina altına alındı. İnsanlık tarihinde daha önce görülmemiş ölçekteki böyle bir önlem karşısında tüm dünya virüsün yayılma hızını takip etmeye başladı.

Resmi Coronavirüs vaka sayısı, bir bucuk ay kadar uzun bir sürede 100.000’e ulaştı. Wuhan kentinin karantinaya alınmasından 71 gün sonra gün, hastalığın ilk duyurulduğu tarihten ise yaklaşık 3 ay sonra resmi Coronavirüs vaka sayısı 1 milyonu buldu. Bundan sonra virüs yayılması hızlanarak arttı.

15 Nisan tarihinde resmi vaka sayısı 2 milyonu, hayatının kaybeden insan sayısı da 130 bin’i buldu. Sadece 12 gün içinde yani 27 Nisan’da ise bilinen vaka sayısı 3 milyona, hayatını kaybeden insan sayısı 200 bin’e ulaştı.

Nisan sonu, Avrupa’da Coronavirus’e karşı alınmış önlemlerin gevşetilmesi, kısıtlamaların kaldırılması tartışılmaya başlandı. Mayıs başında İtalya başta olma üzere Avrupa ülkeleri katı önlemleri gevşetmeye başladılar. Dünya genelindeki vaka sayısı 4 milyonu, hayatını kaybeden insan sayısı 270 bin’i geçtiğinde tarih 9 Mayıs’tı.

Önlemlerin gevşetilmesi bile virüsün yayılma hızında artış gözlenme başlandı. 20 Mayıs’ta resmi vaka sayısı 5 milyonu, hayatını kaybeden insan sayısı 326 bini buldu. Yalnızca 10 gün içinde ise resmi vakalar 6 milyonu, hayatını kaybedenlerin sayısı ise maalesef 376 bin’i geçti.

Haziran ayı ile birlikte, dünya genelinde kısıtlamaların kaldırılmış olmasının bir sonucu olarak, vakalarda artış gözlendi. Resmi vaka sayısı 7 milyonu, hayatını kaybedenlerin sayısı 400 bin geçtiğinde tarih 7 Haziran’ı gösteriyordu. 15 Haziran’da resmi vakası 8 milyonu, hayatını kaybeden insan sayısı 435 bin’i buldu. Yalnızca 6 gün içinde ise resmi vaka sayısı 9 milyonu, hayatını kaybederin sayısı da 464 bini geçti.

27 Haziran tarihinde, dünya genelinde bildirilmiş resmi Coronavirüs vaka sayısı 10 milyonu hayatını covid-19 yüzünden kaybedenlerin sayısı yarım milyonu buldu. ABD’nin Florida ve Teksas gibi bazı kentlerinde, Avrupa’da ise Lizbon’un bazı mahallerinde kısıtlamaların yeniden başlanması söz konusuyken, vaka sayısındaki artışın önüne geçilebilecek mi hep birlikte göreceğiz.

Bir de Diyarbakır ve bölge kentlerinde Coronavirüs salgınının çok daha hızlı bir şekilde yayıldığını görüyoruz. HDP'li 3 milletvekili de Coronavirüse yakalandı. HDP'nin de yürüyüş gibi salgına sebep olacak eylem ve etkinliklerden bir süre uzak durması iyi olur.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol