‘Eğil konserini Meyrem Xan'a adıyoruz’

DİYARBAKIR - Geçmişin Sesi Amida Konserleri Silvan Hasuni Mağaraları ve Zerzevan Kalesi’ndeki dijital konserlerden sonra inanç ve kültür değerleri ile bilinen Eğil ile devam ediyor. Kürtçe’nin Kurmanci, Zazaki ve Sorani lehçelerinde bu coğrafyadan çıkmış ezgilerin, klamların seslendirildiği ve yeni konser programlarında farklı dillerde ezgilerin de yer alacağı dijital konserlerin üçüncüsü 16 Aralık Çarşamba günü DTSO sosyal medya hesaplarından paylaşılacak.

Eğil’de gerçekleştirilen dijital konser çekimleri hakkında Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Eğitim Bilim Vakfı Başkanı Faruk Korkmaz değerlendirmelerde bulundu. Korkmaz, “Oldukça zengin tarihi eserler, inanç ve kültür değerleri, çok dilli ve çok dinli kültürel dokusu ile tarihten bugüne önemli tarihsel süreçlere ev sahipliği yapmış bu coğrafyada, dokunduğumuz her yer, her ezgi farklı bir hikaye, farklı bir yaşanmışlık ve önemli bir değer taşıyor. Konser çekimleri yapılacak tarihsel mekanları, ezgileri ve ezgileri bugüne kadar ulaşmış Kürt müzisyenlerimizi seçerken oldukça zorlanıyoruz. 10 tarihi mekanda 10 konser düzenlemek temel hedefimizdi. Ancak o kadar zengin bir kültürel miras ve tarihsel birikim içinde yaşıyoruz ki,  aldığımız geri dönüşler ve talepler ile birlikte karar vermekte zorlanıyoruz. İnanın her gün dinlediğimiz, dinlerken duygulandığımız ne kadar çok klamımızın, dengbejimizin olduğunu ve her birinin farklı hikayesini bizler de bu çalışma ile çok daha iyi gördük ve anladık. Büyük zevk alarak uyguladığımız bu projenin bizim gibi sivil toplum kuruluşları ve kentin kültürel mirasının korunması ve turizme kazandırılması için çalışma yapan kurumlar için önemli bir görev olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Dengbejlerinin eserleri seslendirilecek

Korkmaz,  Eğil’de düzenlenecek konser içeriği hakkında da bilgiler paylaştı. İnanç değerleri ile bilinen Eğil’de erbane grubu eşliğinde Kürtçe ilahiler ve anonim eserler seslendirildiğini, Ma Müzik ve Lawje tarafından Meyrem Xan’ın Qumrîkê, Mihemed Arif Cizrawî’nin Xifşê,  Seîd Yûsif’in  Çawa Tê Herî eserlerinin seslendirildiğini belirtti. Tarihten bugüne ulaşmış Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde 10 farklı müzik eserinin seslendirildiği konserde herkesin kendine ait bir şeyler bulacağını ve bu zenginlikleri ulusal ve uluslararası düzeyde paylaşacaklarını aktardı.

“Eğil konserini Meyrem Xan'a adıyoruz”

Korkmaz,”1904 yılında Şırnak’da doğan daha sonra Suriye ve Irak’da yaşamış, Bağdat Radyosu’nda uzun yıllar çalışarak 200’ün üzerinde eser veren Meyrem Xan Kürt müziğinde önemli bir yer tutuyor ve Kürtçe şarkıları kaydeden il kadın sanatçı olarak biliniyor. Meyrem Xan ve Eyşe Şan için müzik erkek müzisyenlere göre daha çok şey ifade ediyor. Bu coğrafyanın yaşadığı acıların yanında kadınların yaşayamadıkları duyguları ve maruz kaldıkları baskıları da klamlarına taşıyorlar” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol