banner9

Şili’de feminist kadın örgütleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında erkeğin kadına yönelik şiddetine karşı, “asla yalnız yürümeyeceksin” marşı eşliğinde danslı eylemler düzenledi.

Las Tesis uygulaması başlatan kadınlar, “suç benim değil, sorun ne giydiğim, nereye gittiğim değil, tecavüzcü sensin” haykırışında bulundular ve onların haykırışı yeryüzünde ses buldu.

Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu öncülüğünde kadınlar, kadın katliamlarına karşı Las Tesis ismi verilen danslı protesto eylemi başlattı. Yapılan ilk danslı eylem polisler tarafından engellendi. Daha sonra meclisteki kadın vekiller hem engeli, hem de kadın cinayetlerini protesto etmek için meclis kürsülerinde Las Tesis dansı yaparak, protestoda bulundular.

Kadına yönelik şiddet sadece içinde yaşadığımız coğrafya da yaşanmıyor. Dünya’nın birçok yerinde kadınlar şiddet, taciz ve tecavüze maruz kalıyor. Geçtiğimiz hafta Hindistan’da genç bir kadın dört erkek tarafından cinsel istismara uğradıktan sonra öldürüldü ve cesedi de yakıldı. Birleşmiş Milletler’in verilerine göre de dünyada bir yıl içinde 87 bin kadın katledildi.

Yani şimdi bunun adı vahşet değil de nedir? Kadınlar bu vahşi duruma karşı tabi ki de isyanda olacak. Ve isyanlarında da haklılar. Dünya’nın her yerinde kadın mücadelesi büyük bir dayanışmayla gittikçe yükseliyor. Kadınlar çok kararlı. Ve onların bu kararlığı diğer kadınlara büyük bir moral ve güç veriyor.

Kadını bir et parçası, sadece bedenine dokunacağı bir cinsel obje olarak gören, şiddet uygulanması gereken ve tecavüz edilmesi gereken, bir cins olarak gören zihniyet alçak ve namussuzdur.

Kadını onursuzlaştıran bu zihniyete karşı tüm kadınların tavır koyması gerekiyor. Bu kadere razı olmayın, bu kadere karşı çıkın! Tavrınızla, duruşunuzla ve sesinizle yobazları hiçleştirin. Bedeninize tecavüz eden ve parçalayan bu zihniyetin sizde beyinin parçalayın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol