Kooperatifçilik hareketinin kurucusu Friedrich Wilhelm Raiffeisen, bu işe başlamadan önce “Tek kişinin yalnız başına başaramadığını çok kişi birlikte başarır” demişti.

Bu söylem, milyonlarca kişiyi harekete geçirdi. “Birlikten güç doğar” misali dünyanın birçok ülkesinde yüz binlerce kooperatif kuruldu, milyonlar istihdam edildi.

Dünyada kooperatifçiliğin öncülüğünü Kanada yapıyor. Bu ülkede her üç kişiden biri bir kooperatife üye. Japonya’da çiftçilerin yüzde 90’ı kooperatiflerde örgütlü.

Ülkemizde en güçlü ve örgütlü kooperatifçiliğin örneği Konya’da. Geliştirdiği devridaim modeliyle tarım sanayisinde tarih yazan Konya Torku ve Konya Şeker, 50’ye varan fabrika ile ülke sınırlarını aşan bir gıda devine dönüştü.

Güneydoğu’da çok arzu edilen ancak bir türlü hayata geçirilemeyen kooperatifçiliğe benzer bir girişim geçtiğimiz günlerde Diyarbakır Lice’de atıldı.

Kentimizde mermer sektöründe faaliyet gösteren dört firma, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimi ve iştiraki ile örnek bir ortaklaşmaya imza attı.

Sekiz yıl önce kepenk indiren Lice’deki D Mermer A.Ş.’yi satın alan bu dört firma, resmi açılışı yaparak, Diyarbakır mermerini dünya pazarına sunmak için hazırlıklara başladı.

Şu ana kadar 35 milyon TL yatırım yapan bu firmalar, 125 kişiye de istihdam sağladı.

Hani ve Kocaköy’deki mermer havzasındaki ürünleri iç ve dış pazara hazırlayan bu örnek şirket, üç yıl içerisinde 500 kişiyi daha istihdam etmeyi, yıllık 20 milyon dolar ihracat ve 100 milyon TL de iç piyasa satışını hedefliyor.

Kent ve ülke ekonomisine anlamlı katkı sunan bu ve benzeri girişimlerin artması umuduyla, saygılar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol