Demokrasinin olduğu ülkeler de medya 4’üncü güç olarak görülür. Yasama, yürütme ve yargıdan sonra gelen medya bugün Dünya’da birinci güç konumuna geldi.  Yaşanan Üçüncü Dünya Savaşı’nda da medyanın ne kadar güçlü olduğunu görüyoruz. Neredeyse ejderha gibi savaşı o yürütüyor.    

Medya kitleler, gruplar ve toplum üzerinde büyük bir etki gücüne sahip. Yaptığı haberlerle her ne kadar doğallığında bir etki sağlandığı söylense de, esasında bu durum böyle değil. En azında şuan içinde yaşadığımız dünya konjonktüründe maalesef bu durumun böyle olmadığını görüyoruz. Medya aracılığı ile yapılanlar genellikle bilinçli, amaçlı ve planlı bir şekilde gerçekleştirildiği bütün çıplaklığı ile görünmekte.

Üçüncü Dünya Savaşı’nda birey, toplum veya ülke; neresi işgal edilmek isteniyorsa ilk önce medya organları devreye konuluyor. Zihinsel, psikolojik altyapısı oluşturulan işgale meşruluk kazandırmaya çalışılıp işgalciler kurtarıcı olarak gösteriliyor. Kültürel ve ahlaki yozlaşma, kadın karşıtlığı, şiddet dili en çok medya organları ile topluma empoze edilmekte.

Demokrasinin olmadığı ülkelerde kendisini tek otoriter güç haline getiren medya siyaset, ekonomi ve toplum ahlakını yönetmekte kendine görev biçerek manşetleri ile yargının yerine geçip yargılamayı da kendisi yapmakta. Yine küreselleşmenin de kitle iletişim araçları üzerinden gelişip bir canavara dönüştüğünü biliyoruz.

Dünya üzerinde küreselleşmenin etkisi çok sayıda ve çeşitlidir. Bu korkunç globalizme kitle iletişim vasıtaları ile ulaşıldı. Küreselleşmenin etki alanları olan ekonomi, siyaset, sosyo-kültürel, coğrafi-ekoloji ve teknoloji kitle iletişim aracılığı ile yapılan spekülatiflerle yönetilmekte. Yine savaş silahlarından bile daha güçlü ve etkili olan medya, büyük bir değişimi yaratabilme gücüne sahip.

Esasında medya toplum için olumlu ve önemli bir güç. Fakat kendi rolünü oynamadığı için ona bu kadar olumsuz anlamlar biçiyoruz. Kendi özünden kopartılan medya esas amacı kitlelere mesaj göndererek onları yaşanan olaylardan haberdar eden, halkın bilgilendirilmesinde, eğitilmesinde ve toplumsal sorunlar üzerinde tartışma platformları yaratandır. Medya, güçlü bir yönlendirme aracıdır.

Medya; demokratik ülkelerde demokrasinin dördüncü ayağı olarak işlev görmektedir. Gerektiğinde halk adına hükümeti denetleme görevini üstlenmiştir. Böyle olursa ne ala, ancak tam tersi olunca medya, savaş silahlarından bile güçlü bir hal alıyor.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol