İşçi ve ya da çalışan denildi mi, her kesin ağzında onların verdiği emeğin ne kadar kutsal olduğu ve haklarının verilmesi gerektiği propagandası var. Ama bu propagandayı pratikleştirelim denildiği zaman da ortalıkta kimseyi bulamazsınız. Hatta herkes dut yemiş bülbüle dönüyor.

Bin yıllar önceki köle işçileri tarif edenler, onları küçümseyen bir dil kullanıyor. Ama günümüzde modern köle olan bizler, bin yıllar önceki çalışan kölelerin haklarına bile sahip değiliz.

Bu durumu Mısır piramitlerin de çalışan köle ve Sümerli işçileri incelediğimizde de görmüş olacağız. Allah’tan ki onlar yazıyı kullanmışlar da biz bu gerçekten haberdar olmuşuz.

Mısır piramitlerin de çalışan köleler, öncelikle bir sağlık sigortasına sahipti. 20 yaşını doldurmuş her köle istediğinde evleniyor, evlilik ve düğün masrafları devlet tarafından karşılanabiliyordu ve üstüne çifte bir de ev hediye ediliyordu. Çocukları okula gönderiliyor ve zeki olanlar seçilerek devlet memuru olarak yetiştiriliyordu. İşlerini yapmayanlar ise, mahkemeye verilir ve düzelene kadar maşlarından kesinti yapılıyordu, ya da görev yerleri değiştiriliyordu.

Çalışanları işten kovmak Mısırlı yöneticilerin son tercihleriydi. Çünkü işsiz birinin hırsızlık yapacağını ve eşkıya olabileceğini çok iyi biliyordular. Yılda iki ay tatilleri vardı. Mesaileri ise 7 saatti.

5 Bin yıl önce yaşayan Sümerlerde de benzer şartlar vardı. Hatta Sümerler de köle yılda iki kez sağlık kontrolünden geçirilerek yaşam standartlarının şartları kontrol edilirdi. Bir köleye kötü muamele yapmak ve ona verimli bir hayat sunmamak işvereni idama kadar bile götürebiliyordu.

Peki, şimdi ki günümüz teknolojisi, yaşam koşulları ve standartlarıyla övünen yöneticiler, Mısır ve Sümerlilerden daha iyi bir çalışma koşulu işçiye karşı gösterebiliyor mu?

Türkiye’de özel sektörde çalışan bir işçi ortalama 10 ve ya 12 saat mesai yapıyor. Hazırlık ve yol süresini de eklediğimizde 14 saat oluyor. Yani tüm gününü çalışarak geçiriyor ve kendisine ayıracağı bir zamanı da yok. Hatta buna rağmen güzel kıyafetler almaya parası yok, tatile gitmeye zamanı ve parası yok. Üstelik gün boyunca patronu tarafından eziyete ve baskıya maruz kalıyor. Tüm bunlara rağmen bir iş bulduğu için tüm zorluğa katlanmak zorunda kalıyor.

Ve bir hayali var atmışlı yaşlarına gelip emekli olduğunda ömrünün son yıllarını biraz daha rahat geçirmek. Fakat son yapılan bir yasayla artık 65 yaşında emekli olabiliyorsun.

Binyıllar önceki çalışma sistemi ve şimdikini karşılaştırdığımızda kim daha iyi şartlarda çalışıyor. Mısırlı köleler mi, yoksa günde en az 10-12 saat çalışıp hafta da bir gün izin kullanıp biraz dinlenmek dışında, ay sonunu bile getiremeyen biz modern köleler mi?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol