banner9

Savaşlar, orman yangınları, depremler, doğal afetler, iklim değişiklikleri, ekonomik krizler, hastalıklar, kadın katliamları ve çocuk istismarları… 2020’ye girdiğimizden beri gündemimize kıyametin küçük alametleri daha çok girmeye başladı. Ve artık böyle olacak gibi…

Yaşanan bütün bu felaketlerden de insanlar sorumlu. Daha çok para kazanmak ve güç sahibi olmak için insanlar Dünyamızı katlediyor. Tıpkı vahşi hayvanlar gibi acımasızlaşan insan her şeyi yakıp yıkıyor.

Karanlık ve aydınlık yönleriyle yani düalist bir kişilik yapısıyla tanımladığımız insan varlığı, gittikçe karanlık yanının daha çok ağır basmasıyla kötülüğü evrene yayıyor.

Hayat; aydınlık ve iyilik, karanlık ve kötülük denklemi üzerinden ilerler. İyilik; güzellik ve hakikati temsil ederken, kötülük ise, doğru olmayan ve haramı temsil eder.   

Gittikçe kendisini iyiliğe karşı daha çok güçlendiren kötülük; vuran, öfkelenen, ezen, sindiren, yok eden, kan akıtan, öldüren, yıkan, bitiren, eziyet eden ve tecavüz eden güçlü bir sistem haline geldi. Zaten son zamanlarda çoğunlukla bu argümanların hayatımızda daha çok pratikleştiğini görüyoruz.

Sürekli bir saldırı hali var, ama bu saldırılara karşı maalesef ki büyük savunmaları gerçekleştirebilecek büyük insanlar yok. Gül bile, dikenleriyle kendisini savunurken, insanlar doğayı, kendilerini, hayvanları ve yaşamı savunacak yüreğe sahip değil.

Çünkü egoist, narsist, megaloman ve ahlaksız kişiliklerin çoğalıp zirve yapması yaşamı içinden çıkılmaz bir yere taşıdı. Bu kişilikler dünyayı birçok ciddi tehlikeyle karşı karşıya getirdi. Bu kişiliklerin yarattığı iklim değişiklikleri, savaşlar, eşitsizlik ve hoşgörüsüzlüğü illiklerimize kadar hissediyoruz.

Bir taraftan aşırı tüketim ve mülk biriktirme hırsı, diğer taraftan da milyonlarca insanın yiyecek ekmek bulamaması da ne kadar uç noktalarda olduğumuzu gösteriyor. Hayatın tek manası istediği her şeye sahip olma felsefesi üzerinden yürüyen çürümüş insan Çin’de ortaya çıkan koronavirüsü gibi zararlı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol