Çocuğunun yaşı henüz 14, 15, 16… Evcilik, yakar top, saklambaç yerine, ‘evcilik sandıkları’  bir oyunun içindeler. Cümlenin sonunda ‘oyun’ kelimesinin geçtiğine bakmayın. Bu, koca çocuk, kaynana, kayınbaba hatta toplumsal baskının olduğu son derece ciddi ve ağır olduğu büyük bir trajedi. Çocuk yaşta “kocaman” bir oyunun içine itilen ve kucaklarındaki bebeğin oyuncak değil, gerçek bebek olduğunun farkında olmayan “Çocuk annelerden” bahsediyoruz.

Gelişmekte olan ülkelerin bir çoğunda, kız çocukları daha ergenliğe girmeden evlenmek zorunda bırakılıyor. Dünya üzerinde 15-19 yaş aralığındaki her 5 kızdan 1'inin genç yaşta evlendirildiği, bu evlilikler sırasında başlık parası alındığı ve bu çocukların kocaları tarafından zarar gördüğü tespit edilmiştir.

ÜRKÜTEN RAPOR

İngiltere merkezli "Girls Not Brides" (Kız Çocukları Gelin Olmasın) adlı kuruluşun yayımladığı son rapora göre Türkiye, Avrupa'da çocuk evliliğinde birinci.

Girls Not Brides isimli kuruluşun 2018 yılına ait yayımladığı rapora göre her yıl en az 15 milyon kız çocuğu 18 yaşından önce evlendiriliyor. Kuruluşa göre, her iki saniyede bir kız çocuğu da zorla evlendiriliyor.

Kuruluş, yılda 15 milyon kız çocuğunun zorla evlendirildiğini belirtirken, bugüne kadar en az 700 milyon kadının çocuk yaşta evlendirildiği ifade ediliyor. Listenin başında ise oran olarak Afrika'dan Nijer, Asya'dan Hindistan, Avrupa'dan ise Türkiye var. Kültür, etnisite ve dini etkenler değerlendirildiğinde dünyada farklılık gösteren erken yaşta evlendirilme oranın en çok görüldüğü bölge Afrika. Afrika'yı ise Uzakdoğu ve Güney Amerika takip ediyor.

Raporda, Avrupa'da erken yaşta evliliklerin en çok görüldüğü ülkenin Türkiye olduğu bilgisine yer veriliyor. Rapora göre Türkiye'de, 18 yaşından önce evlendirilen kızların nüfusa oranı yüzde 15. Örgüt raporunda, Türkiye'nin Ortadoğu ülkelerinin ilerisinde olduğu detayı paylaşılırken, kamuoyunda da büyük tartışma çıkaran 'müftülerin nikah kıyma yetkisine de raporda genişçe yer veriliyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol